خانه / ایران / ریال ایران و لیر ترکیه در معاملات به طور مستقیم استفاده خواهد شد

ریال ایران و لیر ترکیه در معاملات به طور مستقیم استفاده خواهد شد

) پیش نویس تفاهم سوآپ دوجانبه ریال ایران- لیر ترکیه به توافق و تائید روسای کل بانک های مرکزی ایران و ترکیه رسید.

به نقل از بانک مرکزی این تفاهم با هدف تسهیل تجارت با استفاده از ارزهای ملی دو کشور به منظور تامین مالی تجارت و سرمایه گذاری مستقیم، بین دو کشور انجام شده است.

طبق توافق پیش بینی شده در این تفاهم نامه، ریال ایران و لیر ترکیه به راحتی قابلیت تبدیل به یکدیگر را خواهند داشت و این امر به کاهش هزینه های تبدیل و نقل و انتقالات وجوه ارزی برای تجار هر دو طرف، بدون نیاز به استفاده از ارزهای واسط منجر خواهد شد.

به عبارت دیگر، بانک های عامل دو کشور می‌توانند بر اساس توافق انجام شده، از ابزارهای پرداخت بین المللی شامل اعتبارات و بروات اسنادی برای تامین مالی تجارت به ارزهای ملی و محلی استفاده کنند.

همچنین در جریان سفر یک روزه رئیس کل بانک مرکزی به آنکارا، صبح امروز موافقت نامه همکاری میان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از دولت و بانک توسعه و تجارت سازمان همکاری های اقتصادی اکو با حضور مقامات ارشد بانکی دو کشور امضاء شد.

ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی ایران، با بیان اینکه در زمینه تحقق چشم‌انداز سی میلیاردی میان ایران و ترکیه نیز در سفر به آنکارا بررسی‌های فنی لازم در حوزه بانکی انجام دادیم، اظهار داشت: امیدواریم در راستای توسعه مبادلات بانکی میان دو کشور این هدف بزرگ میان دو کشور نیز هرچه سریع‌تر به نقطه نهایی خود برسد.

رئیس بانک مرکزی افزود: امیدواریم اسناد مورد نظر دو کشور در حوزه مالی به زودی در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه به امضا رسانده شود.

در همین زمینه محمدابراهیم طاهریان، سفیر ایران در ترکیه تصریح کرد: سفر رییس کل بانک مرکزی ایران به ترکیه نشان از اهمیت و جدی بودن روابط دو کشور در مسیر توسعه همکاری‌های مشترک در کلیه سطوح اقتصادی به ویژه تسهیل امور بانکی است

این مطلب را شیر کنید

Check Also

آزادی مشروط منصوری در رومانی؛ دادگاه به ایران مهلت یک ماهه داد‎

 به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »  دادگاهی در شهر بخارست رومانی تصمیم‌گیری درباره استرداد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن