خانه / بین الملل / رفراندوم کاتالونیا و تنش در اسپانیا

رفراندوم کاتالونیا و تنش در اسپانیا

به گزارش بایداق – تنش در منطقه کاتالونیای اسپانیا به دنبال تصمیم برای برگزاری رفراندم در یکم اکتبر علی رغم غیرقانونی بودن آن، گسترش یافته است.

تنها چند ساعت مانده به برگزاری این رفراندم گروه های حامی استقلال این منطقه برای جلوگیری از تعطیلی مدارسی که به عنوان محل اخذ رای تعیین شده با کودکان خود به این مدارس می روند.

تجمعات اعتراض آمیز در این منطقه برای جلوگیری از بسته شدن مدارس که انتظار می رود 60 هزار نفر برای رای دادن به آن ها مراجعه کنند گسترش یافته است.

یک مامور پلیس منطقه کاتالونیا در این زمینه گفت که برای جلوگیری از خطر اختلال در نظم عمومی اجازه ورود خانواده ها به چند مدرسه صادر شده است.

به گفته وی دادگاه عالی کاتالونیا دستور تعطیلی تمام مدارس تا ساعت 06.00 یکم اکتبر را صادر کرده است. اقدام برای اخذ رای اینترنتی نیز از سوی ژاندارمری ممانعت شد.

در تمامی مناطق کاتالونیا به ویژه بارسلون تدابیر امنیتی مقابل ساختمان های اداری و مدارس افزایش یافته است.

کالرس پوجدمون، رئیس دولت منطقه کاتالونیای اسپانیا قانون برگزاری همه پرسی استقلال این ایالت که با تصویب در پارلمان ایالتی قرار است اول اکتبر سال جاری برگزار شود را امضا کرد.

او در ژانویه 2016 به عنوان رئیس دولت اقلیت در کاتالونیا تشکیل کابینه داد و به رغم واکنش منفی دولت اسپانیا و رای دادگاه قانون اساسی این کشور مبنی بر لغو برگزاری همه‌پرسی، بر برگزاری این همه‌پرسی اصرار دارد.

گفتنی است لایحه برگزاری همه‌پرسی استقلال در کاتالان اسپانیا پس از 12 ساعت بحث در مجلس محلی کاتالان با 72 رای موافق در مقابل 1 رای مخالف و 11 ممتنع تصویب شد. در جریان رای‌گیری، احزاب سوسیالیست کاتالان، خلق کاتالان و همچنین حزب شهروندان اسپانیا در اعتراض به این لایحه صحن مجلس را ترک کردند.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

تظاهرات یک میلیونی کاتالان ها برای استقلال از اسپانیا

یک میلیون تن با شرکت در راهپیمایی کاتالونیا و کوبیدن بر طبل‌ها و صوت زدن، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن