خانه / بین الملل / دیدگاه: ایران خواهان همکاری تروریست‌های پ.ک.ک/پ.ی.د با اسد است

دیدگاه: ایران خواهان همکاری تروریست‌های پ.ک.ک/پ.ی.د با اسد است

علی آردی، فعال مدنی و کارشناس مسائل قومی در ایران در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی گفت: “موضعگیری برخی رسانه های ایران علیه عملیات شاخه زیتون ارتش ترکیه برای پاکسازی عفرین از لوث تروریست‌های پ.ک.ک/ پ.ی.د، یک تاکتیک است. ایران در راستای سیاست های مسکو در قبال گروه تروریستی برای کشاندن آن به زیر پرچم رژیم اسد تلاش می کند”.

ادامه سخنان آردی که پیشتر در انجمن‌های ادبی مختلف ایران عضویت داشته است در این گفت‌وگوی اختصاصی به شرح زیر است:

“ترکیه در اصل برای جلوگیری از تشکیل یک منطقه تروریستی در شمال سوریه وارد عملیات شده است. ایران نیز می‌خواهد ضمن تقویت رژیم اسد، قدرت عملیاتی ترکیه در منطقه عفرین را تضعیف و محدود کند.

رسانه های وابسته به سپاه ابتدا با این نگاه که عملیات مذکور به نفع رژیم اسد است سکوت اختیار کردند. سکوت ایران را می‌توان به دو دلیل دانست؛ انتظار مخالفت روسیه با این عملیات، چون تمام اقدامات ایران در سوریه طبق تصمیم مسکو انجام می شود. دوم، سردرگمی تهران به علت تظاهرات اخیر در ایران. به همین دلیل این قادر اتخاذ موضع خاصی در این زمینه نبود.

از طرفی ایران از انجام عملیات ترکیه علیه یگ گروه تحت حمایت آمریکا راضی بود، اما بعدا متوجه شدند که از لحاظ رقابت های ژئوپولیتیکی، تضادهای تاریخی و ملی، اختلافات ایدئولوژیکی باید جبهه گیری کنند.

حکومت ایران، ترکیه را نه تنها ترک، بلکه یک کشور مسلمان سنی می بیند. اگر روزی ترک‌ستیزان، مقابل ترکیه بایستند، آنکارا به حمایت ترک‌های ایران احتیاج خواهد داشت. همانطور که ترک‌های آذربایجان ایران به ترکیه نیاز دارند.

ترک‌های ایران این مسئله را جنگ کرد و ترک نمی دانند، بلکه در دیگر کشورها مانند سوئد بزرگترین لابی ترکیه هستند. درباره عملیات شاخه زیتون نیز ما همراه با شهروندان ترکیه با اقدامات طرفداران پ.ک.ک/ی.پ.گ مقابله می‌کنیم”.

درصورت تلاش گروه تروریستی پژاک به عنوان شاخه ایرانی پ.ک.ک برای تشکیل دولت در داخل این کشور، پیش از هرگونه اقدامی سرکوب خواهد شد. نه تنها شورش مسلحانه، بلکه اعتراضات مدنی آن ها نیز همواره از سوی ایران سرکوب می شود.

حزب دموکرات کردستان نیز در کنار پژاک با اقدامات مسلحانه اما نه به اندازه پ.ک.ک و ی.پ.گ که علیه ترکیه انجام می شود، ایران را هدف قرار می دهد. ما شاهد سرکوب سرسخت این نیروها توسط حکومت ایران هستیم.

ترکیه با کردها مشکل فرهنگی و حقوقی ندارد و حقوقی شهروندی آنها را عادلانه رعایت کرده است مشکل ترکیه، اقداماتی است که از سوی برخی گروه های تروریستی به بهانه های مختلف صورت می گیرد.

برخی گروه‌های کرد در ایران نیز از همان اول دست به سلاح برده اند. درحالی‌که ترک های ایران به عنوان بزرگترین اقلیت این کشور، هرگز مسلح نشده اند و اصولا از طریق فعالیت های مدنی مطالبات خود را اعلام کرده اند.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن