خانه / بین الملل / دولت ایتالیا در آستانه سقوط قرار گرفت

دولت ایتالیا در آستانه سقوط قرار گرفت

دو هفته پس از آن که اختلاف میان دو حزب اصلی حاضر در ائتلاف حاکم ایتالیا از جناح راست افراطی به اوج خود رسید، دولت این کشور در آستانه سقوط قرار گرفت.

جوزپه کونته، نخست وزیر عوامگرای ایتالیا بعد از ظهر سه‌شنبه ۲۹ مرداد در مجلس سنای این کشور در رم حضور یافت تا تصمیم احتمالی خود برای استعفا از این سمت را اعلام کند.

بیشتر کارشناسان سیاست داخلی ایتالیا اعلام استعفای رسمی او را قطعی می‌دانند. این استعفا به معنی اعلام رسمی جدایی میان دو حزب حاضر در ائتلاف حاکم یعنی لیگا به رهبری ماتئو سالوینی و «جنبش ۵ ستاره» به رهبری لوئیجی دی‌مایو خواهد بود. جدایی این دو حزب پس از ۱۴ ماه زمامداری مشترک کشور به معنی شکست مهم‌ترین ائتلاف سیاسی کشور و سقوط دولت خواهد بود.

یکی از احتمال‌های دیگری که برای روز سه‌شنبه پیش‌بینی می‌شود آن است که مجلس سنای ایتالیا به دولت رأی عدم اعتماد بدهد.

ماتئو سالوینی، وزیر کشور و رهبر حزب لیگا آغازگر اختلاف درون گروهی راست‌گرایان حاکم در ایتالیا بود. او در تاریخ ۱۷ مرداد شرکای خود در حزب ضد ساختار جنبش ۵ ستاره را متهم کرد که روز به روز بیشتر با لوایح کاهش مالیات و کاهش پروژه‌های عمرانی عظیم مخالفت می‌کنند.

سالوینی که خاستگاه حزبش استان لمباردی در شمال ایتالیاست، از زمان آغاز اختلافش با جنبش ۵ ستاره تلاش کرد تا با انجام مصاحبه‌های مختلف در جنوب ایتالیا نیز برای خود هوادار جمع کند. نتایج نظرسنجی‌های اخیر نیز حزب لیگ را اندکی بالاتر از جنبش ۵ ستاره نشانده است. او بر اساس همین نظرسنجی‌ها امید دارد که بتواند در انتخابات زودهنگام بعدی که در پاییز امسال برگزار می‌شود به پیروزی دست یابد.

به رغم ایده‌هایی که آقای سالوینی برای خودش ایجاد کرده بود، به نظر می‌رسد که احزاب دیگر زودتر از اینها برای مقابله با او آماده شده‌اند. جنبش ۵ ستاره ایتالیا روز یکشنبه ۲۷ مرداد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ماتئو سالوینی دیگر «شریک خوبی» برای شرکت در ائتلاف سیاسی حاکمیتی نخواهد بود.

اختلاف میان دو حزب حاضر در ائتلاف حاکم ایتالیا بر سر لوایح گوناگون که به بی‌اعتمادی و ناامنی برای سرمایه‌گذاری در این کشور انجامیده، تاکنون ۵ میلیارد یورو خسارت برای دولت به بار آورده است. ایتالیا که سومین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپاست، هم اکنون با مشکل بدهی‌های سنگین خارجی روبروست.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن