خانه / بین الملل / در خاورمیانه هیچ تصمیمی نباید بدون تایید ترکیه گرفته شود

در خاورمیانه هیچ تصمیمی نباید بدون تایید ترکیه گرفته شود

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه ابراز داشت، ایالات متحده  امریکا که برای سازمان تروریستی ی پ گ، شاخه سازمان تروریستی جدایی طلب پ ک ک در سوریه سلاحهای سنگین تامین میکند، باید هر چه سریعتر از این موضعش عقب نشینی کند.

اردوغان طی سخنانش در حین بازگشت از سفر کویت، ضمن واکنش به ایالات متحده امریکا که تصمیم به تامین سلاحهای سنگین به ی پ گ/ پ ک ک  گرفته است، گفت: “در خاورمیانه نباید تصمیمی بدون وجود ترکیه گرفته شود. اگر کسی بدون مشورت با ترکیه تصمیمی اتخاذ نماید،  تاوانش را هم از نظر اقتصادی و هم با از دست دادن نیروی انسانی، پس خواهد داد.”

وی در رابطه با سخنان امریکا مبنی بر اینکه “نگرانیهای ترکیه را از میان بر خواهیم داشت”، ابراز داشت: “این کارها با حرافی انجام نمیشود. همه اینها را از الف تا ی، در اجلاس سازمان دفاعی ناتو، مورد بررسی قرار خواهیم داد. اینها را در دیدارم از امریکا به روز 16 می مورد بحث قرار خواهیم داد. باید صحبت کنیم. چرا که مجبور هستیم تا یکدیگر را درک کنیم.”

اردوغان تاکید کرد که در صورت لزوم، تهدید ترور علیه ترکیه را به تنهایی بر طرف خواهیم کرد.

رئیس جمهور ترکیه ضمن ابراز اینکه پس از پیروزی امانوئل ماکرون در انتخابات فرانسه با وی تماس گرفته و به وی تبریک گفته است، گفت: “وی تاثیر مثبتی پس از گفتگوی تلفنی بر من گذاشت. هم اکنون بروکسل را پیش رو داریم. در آنجا طی اجلاس سازمان دفاعی ناتو در روزهای 24 و 25 می، گرد هم خواهیم آمد. پس از آن نیز در روزهای 7 و 8 جولای، اجلاس کشورهای جی 20 برگزار خواهد شد. در آنجا نیز دیدار خواهیم کرد. ماکرون خود پیشنهاد دیدار در اجلاس سازمان دفاعی ناتو را داد و گفت “از انجام دیدار دو جانبه در بروکسل خوشحال خواهم شد”.”

اردوغان با تاکید بر اینکه حزب عدالت و توسعه اولین حزبی است که نه چپ گرا و نه راست میباشد بلکه دارای سیاستی میانه رو است، گفت: “در حال حاضر حمایت ماکرون از یک سیاست میانه رو نیز نشانه ای محسوب میگردد. هم اکنون کل جهان متوجه شده اند که نه نیاز به چپ و راست، بلکه نیازمند یک سیستم میانه رو میباشند.”

این مطلب را شیر کنید

Check Also

کمک ۱۰ میلیارد دلاری قطر به ترکیه برای بالا بردن ارزش لیر

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »  بانک مرکزی ترکیه روز گذشته اعلام کرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن