خانه / ایران / دریاچه اورمیه ، نگین در حال احتضار آزربایجان

دریاچه اورمیه ، نگین در حال احتضار آزربایجان

عکس زیر که از سایت ناسا گرفته شده است آخرین وضعیت دریاچه اورمیه را در تاریخ ۱۷ شهریور ۱۳۹۶ نشان می دهد.

مقدار آب باقی مانده در بخش جنوبی دریاچه اورمیه بسیار کم است که آن هم به سرعت در حال پسروی است.

سایت ستاد احیای دریاچه اورمیه پیشتر ارتفاع سطح آب دریاچه را روزانه گزارش می کرد. ولی همان گونه که در عکس زیر دیده می شود گرافیک نموداری تراز دریاچه اورمیه که سال ۹۲ روزانه به روز می شد در سال ۹۶ به روز نشده است.  گرافیک ستونی نیز آخرین بار در ۲۷ مرداد امسال به روز شده است. دیگر خبری از گزارش روزانه نیست!

طبق این نمودار سطح آب نسبت به زمان مشابه سال پیش ۲۶ سانتی متر پایین تر است. فقط ۴۰ سانتی متر بالاتر از کمترین تراز ثبت شده!

دیگر نشانی از هیجان سابق برای نجات دریاچه اورمیه دیده نمی شود. گویی مردم آزربایجان به این حقیقت تلخ عادت کرده اند. مسئولان نیز نیازی به داغ کردن تنور و دردسر سازی برای خود نمی بینند.

وقتی در آزربایجان خبری نیست تهران چرا کاری بکند؟ یک منبع آگاه گفته است در سال ۹۶ بودجه ای برای دریاچه اورمیه تخصیص نیافته است زیرا مخارج جنگ عراق و سوریه بسیار سنگین بوده است!

طبق گزارش وبسایت ستاد احیای دریاچه اورمیه اولین بودجه سال ۹۶ در مرداد ماه ابلاغ شده است. یعنی در ۵ ماه اول سال اولین بودجه فقط ابلاغ شده است نه تخصیص. امروز ۱۷ شهریور است و هنوز خبری مبنی بر تخصیص بودجه منتشر نشده است. بگذریم که مقدار این بودجه چه قدر است و چه دردی را دوا می کند!

ولی قضیه به همین جا ختم نمی شود. اگر دریاچه فقط در خاطره ها می ماند و زندگی ادامه می یافت باز حرفی نبود. وقتی دریاچه فقط خاطره بشود زندگی در آزربایجان ممکن نخواهد  بود.

آیا آزربایجان آرام و بی سر و صدا منتظر مرگ تدریجی خود خواهد بود؟!

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن