خانه / بین الملل / دادگاه فدرال عراق رأی به توقف همه‌پرسی جنجالی داد

دادگاه فدرال عراق رأی به توقف همه‌پرسی جنجالی داد

دادگاه فدرال عراق امروز دوشنبه ۲۷ شهریور (۱۸ سپتامبر) رأی به توقف برگزاری همه‌پرسی جنجالی اقلیم مال عراق داد عراق داد.

 دادگاه عالی فدرال روز دوشنبه پس از جلسه‌ای که با حضور همه اعضای آن تشکیل شد، طی حکم توقف برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم شمال عراق را صادر کرد.

دادگاه اعلام کرد که دستور برگزاری همه‌پرسی برخلاف قانون اساسی عراق است. این در حالی است که روز گذشته کمیسیون انتخابات و همه‌پرسی در اقلیم شمال عراق اعلام کرد، پیشنهادات و جایگزین‌هایی که در خصوص تعویق برگزاری همه‌پرسی ارائه‌شده رضایت‌بخش نیست.

یک منبع از دادگاه عالی در این زمینه گفت: «دادگاه عالی فدرال در جلسه امروز خود که با حضور تمامی اعضای دادگاه عالی برگزار شد، به درخواست‌های ارائه‌شده درزمینهٔ توقف برگزاری همه‌پرسی در اقلیم و مناطق مشمول همه‌پرسی رسیدگی کرده و حکم را صادر کرد»

دادگاه همچنین اعلام کرد که پس از بررسی موضوع همه‌پرسی و با توجه به شروط قانونی درخواست‌ها دادگاه حکمی در زمینه توقف این همه‌پرسی که به دستور ریاست اقلیم کردستان قرار بود در ۲۵ سپتامبر برگزار شود را صادر کرد. دادگاه گفت حکم توقف همه‌پرسی تا زمان رسیدگی به شکایت‌های مطرح‌شده در زمینه غیرقانونی بودن این مسئله و روشن شدن آن پابرجا و قانونی است.

روز گذشته دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرد که اعلام همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق در این شرایط انذار عمومی را از جنگ با داعش منحرف خواهد کرد.

همچنین صبح امروز رسانه‌های اقلیم کردستان به نقل از مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم که در مصاحبه‌ای با تلویزیون روسیه شرکت کرده بود گفته است که به‌هیچ‌وجه رفراندوم را به زمان دیگری موکول نخواهد شد و خبرهای منتشرشده دراین‌باره صحت ندارد وی همچنین در ادامه مصاحبه گفته است که هیچ‌یک از تصمیمات دولت عراق تأثیری برای روند اجرای این رفراندوم نخواهد داشت.

با نزدیک دن به زمان رفراندوم جنجالی اقلی طرفین مواضع تند و خشنی را دراین‌باره اتخاذ می‌کنند بطوریکه ابتدا بارزانی هفته گذشته از جنگ برای کرکوک سخن گفته بود که بعدازآن حیدرالعبادی نیز گفته بود: درصورتی‌که رفراندوم ۲۵ سپتامبر در اقلیم کردستان با خشونت همراه شود دولت عراق آماده مداخله نظامی می‌باشد.

همچنین رئیس‌جمهور تورکیه رجب طیب اردوغان نیز در آخرین موضع‌گیری خود در مورد این رفراندوم جنجالی ضمن اعلام مخالفت تورکیه با انجام این رفراندوم گفته بود این رفراندوم یک ناشی گری سیاسی است و تورکیه موضع خود را به‌صورت شفاف بعد از برگزاری جلسه شورای امنیت ملی اعلام خواهد کرد.

 

 

منبع:آرازنیوز

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن