خانه / ایران / خوشحالی اصول‌گرایان از کناره‌گیری قالیباف

خوشحالی اصول‌گرایان از کناره‌گیری قالیباف

در پی انتشار خبر  کناره‌گیری محمدباقر قالیباف  از نامزدی در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران ابراهیم رئیسی، نامزد همسو با قالیباف در جبهه اصول‌گرایان از او تشکر کرد.

رئيسی که دوشنبه ۲۵ اردیبهشت (۱۵ مه) در مصلای شیراز سخن می‌گفت کناره‌گیری قالیباف را “حرکتی انقلابی” خواند و باز هم از عملکرد دولت حسن روحانی انتقاد کرد. او با انتقاد از سیاست‌های اقتصادی دولت روحانی گفت: «وضعیت کشور را بنده و آقای قالیباف می‌بینیم. برخی می‌گویند از رکود عبور کرده‌ایم اما کشور همچنان رکودزده است.»

محمدباقر قالیباف، نامزد اصول‌گرایان دوشنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه ۲۹ اردیبهشت‌ماه کناره‌گیری کرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، او تأکید کرد که هر چه در توان دارد را به کار خواهد گرفت تا رئیسی بر دولت “ناکارآمد و ناتوان” روحانی پیروز شود.

“اقدام قالیباف قطعا شانس رئیسی را بالا می‌برد”

علاءالدین بروجردی، رئيس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی معتقد است که کناره‌گیری قالیباف مایه تقویت جبهه اصولگرایان در انتخابات و بالا رفتن شانس رئیسی برای پیروزی در انتخابات خواهد شد.

بروجردی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت انصراف قالیباف به نفع رئيسی از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ را اقدامی “بسیار ارزشمند و انقلابی و در جهت مصالح کلان کشور” قلمداد کرد.

او گفت که این کناره‌گیری “خانواده اصول‌گرایان را تقویت خواهد کرد و… خروجی هر چه باشد، اصول‌گرایان با سبد رأی بزرگ‌تری عرض اندام می‌کنند”.

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز از اقدام قالیباف حمایت کرد و آن را “علامت پایان تفرقه در جبهه انقلاب اسلامی” شمرد.

واکنش جبهه روحانی

حمید ابوطالبی، معاون دفتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در بیانیه‌ای با اشاره به کناره‌گیری قالیباف گفت: «این اقدام قابل پیش‌بینی، در شرایطی انجام شد که جامعه هوادار جناح مذکور، در التهابی عمیق نسبت به توانایی رهبران خود و انشقاق اجتماعی فرو رفته است.»

او می‌گوید، حامیان قالیباف اینک سه انتخاب دارند: «گروهی از ایشان که در میان جناح اصول‌گرایی کسی را هم‌رده وی از منظر برنامه و کارنامه اجرایی نمی‌بینند، مردد خواهند ماند که چگونه سرنوشت کشور و آرمان‌های انقلابی خویش را به دست اصول‌گرایی بسپرند که “بی‌برنامه و بی‌کارنامه اجرایی” راهی این دیار پرمسئولیت در این شرایط خطیر شده است.

گروه دیگر که قسمت عمده حامیان وی بوده و جذب برنامه می‌شوند، به برنامه و کارنامه اعتدال می‌پیوندند؛ تا در خصوص کشور و آینده خود، گام‌های استوار بردارند.

گروه سوم که اصول‌گرایان سنتی‌اند، به نماینده آن خط مشی ـ اگر انصراف ندهد- خواهند پیوست، تا حداقل امیدوار بازسازی خویش به دور از تندروی تا ۱۴۰۰ باشند.»

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن