خانه / ایران / خطر جانی برای اهالی منطقه و کارگران معدن طلای اندریان با سکوت مسئولان

خطر جانی برای اهالی منطقه و کارگران معدن طلای اندریان با سکوت مسئولان

دو کارگر معدن طلای اندریان واقع در بخش خاروانای شهرستان ورزقان به دلیل مسمومیت از سیانید سدیم (ترکیبی از سیانور) بستری شدند.

یک منبع آگاه در تماس با آرازنیوز خبر داد که امروز دو کارگر معدن طلای اندریان به نام‌های حسن مهدی زاده میوه‌رود و حسن رحیمی به دلیل مسمومیت جدی از سیانور استفاده‌شده در معدن برای استحصال طلا در بیمارستان‌های شهرهای ورزقان و تبریز بستری‌شده‌اند.

به گفته این منبع آگاه، مسئولان معدن از انتشار این خبر جلوگیری می‌کنند؛ زیرا کارخانه فرآوری طلا به‌صورت غیراصولی فعالیت می‌کند بطوریکه محیط زیست و جانداران اطراف معدن را از بین برده است.

این کارخانه فرآوری و استحصال طلا در روستاهای اندریان و استرقان بخش خاروانا شهرستان ورزقان استان آزربایجان شرقی واقع‌شده است و ۱۲۰ هکتار از محدوده روستاهای اندریان، ایری علیا، میوه‌رود و استرقان را در بخش خاروانا در برمی‌گیرد. این معدن برای استحصال طلای منطقه از روش سیانوراسیون استفاده می‌کند؛ روشی که تنها ۱۵ درصد از معادن طلای جهان از آن استفاده می‌کنند. این روش به دلیل هزینه کم برای معادنی استفاده می‌شود که عیار ماده معدنی در آن کم باشد و استفاده از روش‌های با هزینه بالا صرف اقتصادی نداشته باشند. با توجه به اینکه این معدن دارای عیار ۵ درصد طلا می‌باشد و در منطقه‌ای با تنوع زیست‌محیطی بکر قرار دارد استفاده از این روش غیراصولی و غیراستاندارد است.

راه‌اندازی این معدن با ممانعت سازمان محیط زیست روبرو بوده و فعالان مدنی ورزقان نیز بارها در خصوص عواقب بسیار بد محیط‌زیستی راه‌اندازی این معدن به روش سیانوراسیون هشدار داده بودند. فعالین مدنی منطقه ورزقان همواره از فعالیت شرکت‌ها و پیمانکاران غیربومی در معادن منطقه انتقاد کرده و تنها دستاورد راه‌اندازی معادن را از بین بردن محیط زیست منطقه عنوان می‌کردند؛ اما حالا علاوه بر اینکه اسنادی به‌دست‌آمده که نشان می‌دهد جانداران و محیط‌زیست منطقه در حال نابودی است جان کارگران معدن را نیز به‌شدت تهدید می‌کند.

 تصاویر ارسال‌شده  نشان می‌دهد که پرندگان منطقه در اثر استفاده آب مسموم شده منطقه در حال نابودی هستند. معادن طلایی که از روش سیانوراسیون برای استحصال طلا استفاده می‌کنند اصولاً در مناطقی که تا شعاع ۵ کیلومتری فعالیت معدن منابع طبیعی وجود ندارد تأسیس می‌شوند اما این معدن در منطقه خاروانا علی‌رغم ممانعت‌های سازمان محیط‌زیست به کار خود ادامه می‌دهد.

 

منبع:آراز نیوز

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

17 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن