خانه / مقالات / دنیای ترکان / خطر ائتلاف تروریستی از پژاک تا داعش

خطر ائتلاف تروریستی از پژاک تا داعش

در روزهای اخیر مجددا شاهد شهادت دو تن از مرزبانان غیور در استان آذربایجان غربی بودیم. هر چند شهادت هنر مردان خداست اما چرا باید گروهک های تروریستی کردی نظیر پ.ک.ک و پژاک، دموکرات و کومله که در کارنامه سیاه اعمالشان، قتل و غارت، ایجاد ناامنی و سرسپردگی به سرویس های جاسوسی نظیر موساد و سیا چیز دیگری برای عرضه ندارند قدرت ابراز وجود بیابند و امنیت غرب آذربایجان و ایران را برهم زنند که از این محل برای تشکیل اسرائیل دوم تحت عنوان دولت خیالی کردستان همت گمارند. از سوی دیگر با بحران موجود در خاورمیانه و پدید آمدن گروههای تکفیری تروریستی نظیر داعش که با شعله ور کردن اختلافات مذهبی و با هدایت سازمانهای ضداسلام پا به عرصه نهاده اند شاهد حمله تکفیری ها به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام (ره) بودیم که باعث شهادت حداقل 17 تن و مصدومیت تعداد کثیری از هموطنان شد که جای تاسف و افسوس دارد. در این مقاله با ارج نهادن به مقام شامخ شهیدانی که در راه دفاع از وطن خون خود را هدیه نمودند تا امنیت را به ارمغان بیاورند و ضمن آرزوی صبر برای خانواده شهدای معزز، قصد داریم ماهیت و اهداف فعالیتهای تروریستی خصوصا تروریسم کردی در منطقه را مورد بررسی قرار دهیم.
تروریسم چیست؟
با عنایت به اینکه تروریسم موضوع جدیدی نیست و همواره در طول اعصار گذشته به اشکال مختلف وجود داشته در عصر حاضر نیز یکی از مسائل حساس جامعه بین المللی محسوب می شود که متاسفانه خاورمیانه یکی از خواستگاهها و نیز قربانیان این پدیده شوم می باشد. در تعریف و تدوین تروریسم عمدتا دو دیدگاه مطرح است، یک دیدگاه می کوشد هر نوع تحرک خشونت آمیزعلیه نظام های سیاسی و قدرت های حاکم در سرزمین های مختلف در جهان امروز را بدون توجه به علل، انگیزه ها، مبانی اعتقادی و ریشه های آن، محکوم سازد و همه را مصداق فعالیت تروریستی تلقی کند. این دیدگاه عمدتا از جانب کشورهای غربی و عضو سازمان ملل مطرح می شود. دیدگاه بعدی، می کوشد مبارزات جنبش های استقلال طلبانه، مبارزه با اشغال گری و تبعیض نژادی را از تحرکات تروریستی متمایز سازد. این دیدگاه نیز از جانب کشورهای جنوب و مخصوصا کشورهای اسلامی عضو سازمان کنفرانس اسلامی دنبال می شود. از سوی دیگر تروریسم را ایجاد وحشت عمومی در جامعه می دانند که ایجاد ارعاب و خشونت و انجام جرایم سازمان یافته از مهمترین متغیرهای آن می باشند.
غرض از ارائه تعاریف و دیدگاههای فوق این است که عده ای از حامیان برخی از گروهکهای تروریستی نظیر پ.ک.ک و پژاک و حتی داعش بدنبال القاء این موضوع در افکار عمومی هستند که اینها گروههای تروریستی نمی باشند و مثلا پژاک و یا پ.ک.ک برای استقلال کردها تلاش می کند، این در حالی است که نام این گروهکها در بین گروههای تروریستی سازمان ملل موجود است و اقدامات آنها نظیر قاچاق انسان، اسلحه، پولشویی و … مصداق بارز تروریسم است که در ادامه توضیح داده شده اند. آنچه که مد نظر سازمان کنفرانس اسلامی می باشد موضوع فلسطین اشغالی است که به هر دلیلی اراضی تاریخی اش اکنون در اشغال اسرائیل است و دفاع در برابر اشغالگری و تشکیل گروههای نظامی مشمول تعریف تروریسم نمی باشند.
البته تروریسم اشکال مختلفی نظیر تروریسم مذهبی، تروریسم قومی، تروریسم دولتی و … دارد که بررسی آنها مجال دیگری می طلبد.

غرب آذربایجان قربانی تروریسم:
بی شک اولین تروریستی که غرب آذربایجان را مورد هدف قرار داد سیمیتقو نبود و افرادی نظیر شیخ عبیداله شمزینانی روی جنایتکاران تاریخ را سفید کرده اند اما وحشی گری ها و قتل و غارتگری های سیمیتقو تا آنجا بود که پس از ائتلاف با مارشیمون (جیلوها) که البته بعدها به او نیز خیانت نمود و از پشت سر به او شلیک کرد، صفحات سیاه و ننگین تاریخ را بنام او ثبت کرده است.
سیمیتقو در زمانی پدیدار شد که ارتش تزاری روس به ایران هجوم آورده بود و امپراطوری عثمانی نیز رقیب سرسخت روسها در مرزهای ایران حضور داشت لذا سیمیتقو با چراغ سبز روسها دست به کشتار در سلماس، خوی و اورمیه زد که در نهایت مورد غضب مردم آذربایجان قرار گرفت و به سرنوشت شوم اجدادش متصل گردید. بعد از سیمیتقو اینبار در مهاباد ریشه های فتنه ای گذاشته شد که نامش را حزب دموکرات نهادند اما همین حزب به اصطلاح دموکرات به همراه کومله که با عقاید چپی و کمونیسیتی وارد معرکه شده بود در بدو انقلاب اسلامی منشاء ناامنی و قتل و غارتهای جدیدی شدند که حمله به نقده و شکست مفتضحانه در آن، غائله بوکان و پاوه، سربریدن سربازان و مردم عادی، راهزنی و غارت اموال مسافران عبوری و … تنها گوشه هایی از جنایتهای این احزاب تروریستی است که اکنون نیز این جنایتها باز ادامه دارند.

در این بین پژاک شاخه ایرانی گروهک تروریستی پ.ک.ک پس از دستگیری اوجالان جهت اعمال فشار بر ایران بوجود آمد و در مرزهای بین ایران و ترکیه و عراق ساکن شدند و تاکنون عامل شهادت بسیاری از جوانان وطن می باشند.

پژاک چه می خواهد؟
رهبران گروهک تروریستی پژاک با اغفال جوانان کرد و با نام ملتهای تحت ستم و … هدف خود را تلاش برای برابری و ایجاد کشور مستقل عنوان می کنند که شعارهای اغواکننده ایی است، اما اصل ماجرا چیز دیگری است، پژاک بعنوان نماینده سازمان اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا در منطقه، مسئول شناسایی و ترور می باشد، مراحل آموزشی بسیاری از افراد منتسب به پژاک توسط موساد و سیا انجام شده است و ارتباطات گسترده ای میان آنها وجود دارد. از سوی دیگر گروهک های تروریستی پ.ک.ک و پژاک عامل اصلی قاچاق در خاورمیانه محسوب می شوند که ترانزیت انواع مواد مخدر از افغانستان تا اروپا را برعهده دارند، قاچاق انسان و ایجاد باندهای فساد و فحشاء، قاچاق اسلحه، پولشویی و … تنها بخش هایی از جنایتهای گروهک تروریستی پژاک محسوب می شود که همگی مصداق بارز تروریسم و جنایتهای سازمان یافته است. آنچه که در بررسی گروهک تروریستی پژاک بیشتر از همه نمایان است سواستفاده از احساسات مردم کرد خصوصا جوانان می باشد، انتشار بازجویی برخی افراد دستگیرشده این گروهک تروریستی حاکی از تجاوز به زنان و دختران عضو این گروهک از طرف فرماندهان تروریست ها است، آنهایی که با امید برابری و ایجاد کشور مستقل و تجزیه ایران به کوهها رفته اند اکنون یا تبدیل به جاسوس های موساد شده اند یا مبدل به قاچاقچیانی شده اند که جنایتهای سازمان یافته زیادی در منطقه انجام می دهند. اگر پژاک خواهان برابری برای کردهاست اولا چرا تمامی اقداماتش را از طریق اقدامات تروریستی و آن هم عمدتا در غرب آذربایجان انجام می دهد؟ ثانیا چرا اقدام به نخبه کشی می کند و افرادی حتی از جنس خود کردها را که طرفدار برادری و منع از اقدامات تروریستی هستند و خواهان تحصیل کودکان کرد و … می باشند را ترور می کند؟ همه اینها نشان از توحش و مزدور بودن این گروهک تروریستی دارد.

چرا غرب آذربایجان؟
معادلات منطقه ای به شکلی پیش می رود که هرگونه تغییرات سبب تاثیرگذاری در مناطق غربی آذربایجان است. ضعف دولت مرکزی در عراق و افراطی گری های بارزانی در شمالشرق آن کشور، تشکیل شاخه سوری پ.ک.ک بنام ی.پ.گ، اقدام بارزانی برای تشکیل نیروی هوایی و تصمیم جنجال برانگیز اخیر مبنی بر مشخص نمودن زمان برای همه پرسی در مورد استقلال کردستان عراق، تصفیه قومی کرکوک، اربیل، تل عفر، خورماتو، آلتون کوپری و … از محل اعمال فشار به ترکمن ها جهت ترک آن مناطق و مهاجرتهای گسترده کردها به مناطق ترکمن نشین و … همگی حکایت از آینده ای خطرناک و سیاه در منطقه دارند که بدلیل وجود و تحرک احزاب تروریستی نظیر پ.ک.ک، پژاک، دموکرات، کومله، خباط و … در استان آذربایجان غربی، تصور اینکه این گروهک های تروریستی با همپوشانی افراطیون کردی در سایه سهل انگاری برخی مسئولان، غرب آذربایجان را همانند اوایل انقلاب صحنه کشت و کشتار نمایند دور از ذهن نیست. علاوه بر اینکه این گروهک های تروریستی و افراطیون کردی خواهان تشکیل کشوری خیالی در اراضی آذربایجان هستند، برخی کشورها نظیر آمریکا، اسرائیل و حتی روسیه دارای منافع مشترک در بحران سازی در منطقه می باشند. تغییر ترکیب جمعیتی و ایجاد دیوار حائل متشکل از کردها در بین آذربایجان و ترکیه یکی از خواست های این ابرقدرتهاست.

عملیات تروریستی داعش در تهران و ارتباط با گروهکهای تروریستی کردی:
انتشار اسناد، تصاویر، فیلمها و اطلاعاتی که توسط مراجع موثق در کشور ارائه شده است هویت عاملان تروریستی در تهران را به کردها و عربها نسبت می دهد که اقدامات ارگانهای امنیتی کشور در دستگیری حداقل 41 نفر در شهرهایی نظیر روانسر، پاوه و شهرهای استانهای آذربایجان غربی و کردستان حاوی پیام های مهمی است که مردم و مسئولان باید به آنها دقت نمایند.
در بررسی گروهکهای تروریستی کردی که بعنوان اپوزیسیون در حال جنگ بر علیه جمهوری اسلامی می باشند علاوه بر پ.ک.ک، پژاک، دموکرات و کومله یک تشکیلات دیگری وجود دارد که به احتمال زیاد ارتباطاتش با داعش می تواند بیشتر از گروهکهای دیگر باشد، «سازمان خباط» که بعد از انقلاب اسلامی توسط شیخ جلال حسینی بر پایه اندیشه های مذهبی تاسیس شد و بعدها قومگرایی نیز بدان افزوده شد، بدلیل تندوری های مذهبی مستعد برقراری ارتباطات تنگاتنگ با داعش است.

داعش بعنوان گروه تروریستی که از عامل مذهب برای اقدامات جنایت کارانه خود سوءاستفاده می کند در شهرهای ایران نیز بدنبال جذب نیروهایی است که بر طبل اختلافات مذهبی شیعی و سنی می کوبند و مانع از ایجاد وحدت در کشور هستند، اینها همان افرادی هستند که با اندک معلومات خود و بدون تکیه عقلی با غلیان احساسات مواجه اند و ابتدا جذب گروههای مذهبی تندرو می شوند و پس از آموزش های افراطی ایدئولوژیکی راهی میدان جنگ در عراق و سوریه شده و اقدام به مسلمان کشی می کنند.

موضوع بسیار مهمی که در بین گروهک های تروریستی کردی وجود دارد، لایه دار بودن و همپوشانی آنها است، یعنی حزب تروریستی دموکرات بعنوان سردمدار تروریسم تشکیلاتی و قومی در بین کردها، اکنون نقش نیروی چانه زن بین المللی و در واقع نقش دیپلمات را در صحنه بین المللی برای خود اختیار نموده است اما دیپلماتی که هنوز اسلحه اش را در زیر بالش نهان می کند و با آوای کشتار مردم غرب آذربایجان سر بر بالین می نهد، دیپلماتی که هرازچندگاهی در سردشت و دیگر شهرهای غرب آذربایجان اقدام به انجام عملیات تروریستی می کند. حزب کومله بعنوان یک جریان چپی و کمونیستی با سوءاستفاده از موقعیت کشاورزی در بین مردم کرد، با تبلیغ مرام شکست خورده کمونیسم و اکنون سوسیالیسم سعی در جذب جامعه هدف دارد. پژاک بعنوان شاخه ایرانی پ.ک.ک نیز با شعارهای فریبنده و اغوا کننده علاوه بر انواع جرایم سازمان یافته و قاچاق، نقش تربیت نیروهای تروریستی و آماده سازی آنها برای جنگ شهری را عهده دار است و از طرف دیگر، خباط، با چراغ خاموش و بدور از هیاهوی تبلیغاتی مامور جذب نیروهای مذهبی تندرو و معرفی آنها به داعش است.

سخن پایانی:
وضعیت بحرانی خاورمیانه بگونه ای است که خشک و تر را باهم می سوزاند، کشورهایی نظیر ایران و ترکیه که هم از سوی تروریسم کردی و هم داعش تهدید می شوند علیرغم اختلاف نظرها در برخی موارد نیازمند همگرایی و ارتقای مناسبتهای سیاسی، امنیتی و اقتصادی هستند، طالع هر دو کشور تقریبا مشابه است، مساله ای که در کشورهایی نظیر عربستان سعودی بعنوان یکی از کشورهای بحران ساز در منطقه وجود ندارد، یعنی عمق منافع مشترک ترکیه و ایران بسیار بیشتر از دیگر کشورهاست. هر چقدر تضادهای منطقه ای ایران و ترکیه کمتر شود و همزمان طرح مشترک مبارزه با تروریسم کردی و داعش در دستورکار هر دو کشور قرار گیرد بیشترین نفع آن متوجه غرب آذربایجان خواهد بود. خطری که اکنون غرب آذربایجان و هر دو کشور را تهدید می کند خطر ائتلاف تروریستی است که اگر علاوه بر تروریسم مذهبی بنام داعش، تروریسم قومی پ.ک.ک و پژاک و دموکرات و کومله و خباط نیز بصورت گسترده و فراگیر به آن افزوده شوند که بی شک عوارض زیانبار آن اگرچه جهانی خواهد بود اما بیشترین حجم ضربه بر پیکر غرب آذربایجان وارد خواهد شد. هر چند که همواره تروریستها بعنوان سربازان ارزان قیمت و دارای تاریخ مصرف ابرقدرتها ایفای نقش نموده اند اما قطع بازوان اجرایی قدرتهایی که ارتقای وزن سیاسی خود را از محل تقویت تروریستها و ایجاد بحران در کشورهای دیگر می دانند سبب ارتقای تاثیرگذاری و نقش تعیین کنندگی قدرتهای منطقه ای نظیر ایران و ترکیه خواهد بود.
@StopTerrorism
در چنین غوغا بازاری، علاوه بر دولتها، نخبگان بعنوان مغز متفکر جامعه و رسانه ها بعنوان چشم بیدار وظیفه دارند علاوه بر انعکاس و تحلیل اتفاقات و رخدادها از دادن آدرس غلط به مردم خودداری نمایند، بعنوان مثال استفاده از عناوینی نظیر اشرار مسلح و … برای گروهکهای تروریستی پژاک و … موجب سردرگمی مردم می شود اما اگر هویت واقعی و نیات پلید چنین گروهکهایی برای مردم بیان شود، مردم نیز در کنار مسئولان تمهیدات لازم برای مقابله با دشمنان را انجام می دهند و تروریستها اسیر آگاهی و خشم نهفته مردم می شوند.

ر .داغستانی

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن