خانه / بین الملل / خاورمیانه و لزوم گذر از دوران باستانی ذهنی /فرهنگی به دوران جدید.

خاورمیانه و لزوم گذر از دوران باستانی ذهنی /فرهنگی به دوران جدید.

در نوشته های غربیان از خاورمیانه به عنوان قلب زمین نیز یاد می شود. ولی این قلب زمین هیچگاه در آرامش روزگار سپری نکرده است. حافظه تاریخی بیانگر آن است که این منطقه همواره در میان آتش و خون اسیر و درمانده بوده است.
در ذهنیت ملل ساکن در خاورمیانه دموکراسی همواره اصلی ترین مانع در برابر امنیت تلقی شده است و حکومت دیکتاتورهای جبار همواره امنیت نامیده شده است. خودبرتر بینی، تجاوزگری، دخالت در امور دیگران، توسعه طلبی، جنگهای فرقه ای، توهم توطئه، بی اعتنایی به حقوق ملل مختلف، زیرپا نهادن کرامت انسانی، قهرمان تراشی و پهلوان پرستی، ماکیاولیسم عریان و جنگ طلبی از جمله ویژگی های حاکم بر ذهنیت خاورمیانه ای است.
وابسته دانستن این ویژگی ها صرفا به قدرت های فرامنطقه ای و یا حکومت های موجود، خود به نوعی فرافکنی و فرار از مسؤلیت پذیری جوامع موجود در این منطقه در قبال حوادث و رویدادهای خونبار این منطقه است. چرا که بی گانگان حتی بدخواه تولید تقابل نمی توانند بکنند، اگر ذهنیت و فرهنگ تقابل در جوامع مختلف خاورمیانه ای به عنوان ارزش مطرح نباشد.
شاید به جای جستن منشأ دردهای منطقه در سایر نقاط جهان، که هیچ سودی جز حاکمیت ذهنیت توهم توطئه ای در برخواهد داشت. باید جوامع منطقه را مورد بررسی قرار داد که، چرا رشد ذهنی /فرهنگی جوامع منطقه به اندازه ای کند و ضعیف است که همچون جوامع ابتدایی و اولیه صرفا قدرت را در جنگ و خونریزی و نابودی و اشغال خاک دیگری می بینند؟ چرا در این منطقه همواره سرکردگان و سرداران نظامی همواره بیشتر از اندیشمندان صلح طلب و مدافعان دموکراسی و آزادی خواهی قدر می بینند و در صدر می نشیند؟ چرا نظامی گری تنها شغل تعطیل نشونده منطقه به شمار می رود؟ چرا حاکمان (اکثرا دیکتاتور و جبار) منطقه همواره در هاله ای از زرورق تقدس و الهی بودن قرار دارند؟ چرا به جای حاکمیت اندیشه و سیستم های فکری دموکراتیک، میل و سلیقه و تفسیرهای فردی یا فرقه ای حاکمان بلامنازع منطقه هستند؟ چرا باورها و ایدولوژی های مختلف در این منطقه دچار فربهی تقدس می باشند؟ و دها و صدها سؤال دیگر.
به نظر می رسد که سیستم فکری /ارزشی موجود در منطقه تنها قادر به تولید خشونت و وحشت و اشغالگری و جباریت است. پس بهتر است تا اندیشه ها و افکار و سیستمهای دموکراسی بنیان و انسانی تری در این جوامع توسط نخبگان و بزرگانش مطرح گردد تا با تغیرات فکری /ذهنی جوامع مختلف منطقه، سیستمهای حکومتی نیز مجبور به تجدید نظر در ماهیت امر حکمرانی و رفتارهای حاکمیتی گردند.
باید با ظهور اندیشه های آزادی خواهانه و تساهل محور، به جای کلاشینکف و خمپاره؛ ارکسترها و تئاترها سخن بگویند و اندیشه ورزی بیشتر از نظامی گری دارای قرب و ارزش در میان جوامع مختلف گردد. باید از لحاظ ذهنی دوران باستان در این منطقه به پایان رسیده و دوران جدید یعنی دوران حاکمیت آزادی و استقلال و دموکراسی و حقوق بشر در این منطقه آغاز گردد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

پرزیدنت ترامپ از کشورهای خاورمیانه خواست که قیمت نفت را پائین بیاورند

همزمان با افزایش جزئی قیمت نفت در بازار جهانی، رئیس جمهوری ایالات متحده از متحدان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن