خانه / ایران / حکم عباس لسانی در دادگاه تجدید نظر دو برابر شد؛ ۱۵ سال حبس تعزیری

حکم عباس لسانی در دادگاه تجدید نظر دو برابر شد؛ ۱۵ سال حبس تعزیری

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »   شعبه یک دادگاه تجدید نظر اردبیل به ریاست ” ناصر عتباتی “دادستان پیشین و مدیرکل فعلی دادگستری استان اردبیل حکم ٨ سال حبس تعزیری “عباس لسانی” فعال سیاسی تورک را به ۱۵ سال افزایش داد.

این حکم که امروز سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹٨ به آقای لسانی و وکیل ایشان ابلاغ شده دو سال به حکم قبلی و پنج سال به اتهاماتی که در دادگاه بدوی از آنها رأی برائت گرفته اضافه شده است.

ده سال حبس و دو سال تبعید به اتهام ” تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت کشور ” که در روند دادرسی هیچگاه تفهیم اتهام نگردیده و پنج سال با عنوان “اقدام علیه امنیت ملی ” و از ردیف اتهامات قبلی” تحریک و تشویق اقوام ترک در استان آذربایجان غربی از طریق سخنرانی و مصاحبه با رسانه‌های معاند نظام “.

اتهامات مطروحه اولیه در پرونده آقای لسانی “تحریک و تشویق اقوام ترک در استان آذربایجان غربی از طریق سخنرانی و مصاحبه با رسانه‌های معاند نظام ”، “تشکیل، اداره و عضویت در گروه به اصطلاح مدنی و قومی گاماج (شاخه اصلی) بوسیله چارت ترسیمی منتظم در پرونده توام با شکل‌گیری مجامع” ، “سخنرانی با هدف بر هم زدن امنیت ملی” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار مطالب موهن بواسطه مصاحبه با مجامع، رسانه‌های گروهی معاند نظام با هدف ضدیت با کلیت نظام به نحو مستمر و مداوم” بوده است.

دادگاه تجدید نظر این فعال مطرح آذربایجانی روز دوشنبه ۲۵ شهریور ماه گذشته با حضور مستشاران این دادگاه ( بلال مظفری و مرحمت شهباززاده ) برگزار گردید. دادگاهی که عباس لسانی با قرائت متنی تورکی آن را نمایشی و سناریویی از پیش تعیین شده دانسته که بازجویان اطلاعاتی زمان بازداشت مسیر این سناریو را به وی تشریح کرده‌اند.

در متن تورکی او، با تأکید بر حقانیت مسیر مبارزه خود و حرکت ملی آذربایجان از دادگاه‌های قضایی ایران خواسته ‌است که اگر قضاوت در این دادگاه‌ها را درست میپندارند با علنی کردن این دادگاه‌ها مردم را در جریان روند قضاوتها قرار دهند.

لازم به ذکر است “ناصر عتباتی” در دادگاه بدوی به عنوان دادستان کیفرخواست این پرونده را صادر کرده و در دادگاه تجدید نظر نیز به عنوان رئیس دادگستری و رئیس شعبه یک دادگاه تجدید نظر قضاوت مجدد را عهده‌دار شده است.

آقای لسانی در دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی نیز به یکسال حبس تعزیری محکوم شده که با احتساب آن وی با ۱۶ حبس تعزیری و دو سال تبعید به شهر یزد روبرو شده است.

عباس لسانی در ۲۵ دی ماه سال ۱۳۹۷ در حالی که جهت واخواهی از حکمی که روند دادرسی آن کاملا غیابی طی شده بود پس از حضور در شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز و قبل از خروج و ملاقات با فعالین مدنی تورک که از سراسر آذربایجان به دیدار او در تبریز آمده بودند توسط نیروهای قضایی و امنیتی ربوده شده و با انتقال به اردبیل تحت بازداشت نیروهای امنیتی این شهر قرار گرفت.

این فعال سرشناس آذربایجانی پس از اتمام مراحل بازجویی به بند ۷ زندان اردیبل منتقل و از آن زمان تاکنون در این بند نگهداری می شود.

تاکنون اعتراضات زیادی علیه این بازداشت در حوزه‌های مختلف سیاسی-اجتماعی ، فرهنگی-ورزشی و حقوق بشری صورت گرفته است.

عباس لسانی متولد ۱۳۴۶ ساکن اردبیل و از پیشروان مبارزه عدم خشونت در ایران میباشد که در طول بیش از دو دهه از فعالیتهای خود بارها دستگیر ، شکنجه ، محبوس و تبعید شده است.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

پایان اعتصاب غذای عباس لسانی در زندان اردبیل/ برگزاری دومین جلسه دادگاه

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »‌  دومین جلسه رسیدگی به اتهامات عباس لسانی، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن