خانه / اجتماعی / حمیرا؛ نمونه‌ای از تورکان فارسیزه شده

حمیرا؛ نمونه‌ای از تورکان فارسیزه شده

پروانه امیر افشاری (زادهٔ ۲۶ اسفند ۱۳۲۳ در تهران اصالتا آذربایجانی)، که با نام هنری حمیرا شناخته می‌شود، خواننده سرشناس زن ایرانی است. وی در زمینه موسیقی ملی ایران، موسیقی پاپ و موسیقی تلفیقی فعالیت دارد. صدای او به گفته استادش علی تجویدی در گستره آلتو قرار دارد و در عین حال قابلیت سوپرانو از ابتدا زیر تا بم را داراست.
پروانه امیرافشاری در سال ۱۳۲۳ در شهر تهران به دنیا آمد. وی از خانوادهٔ بانفوذ و سرشناس امیرافشاری، که اصالتی آذربایجانی دارند، است. پدرش از زمین‌داران بزرگ زنجان بود. پدر حمیرا مالک ۱۵۰ قریه و روستا در منطقهٔ شمال غرب ایران بود. از همان دوران کودکی حمیرا، خانهٔ آن‌ها به افتخار افراد بانفوذ حکومتی، شاهد مراسم بزرگ با حضور هنرمندان نامیِ آن زمان، مانند قمرالملوک وزیری، روح‌انگیز، بنان، ملوک ضرابی و بسیاری دیگر بود که همین انگیزهٔ اولیهٔ دختر خانواده برای روی آوردن به آواز شد. حمیرا، به دور از چشم پدر و با تشویق همسر روشن‌فکر و تازه از آلمان بازگشتهٔ خود، با نام‌نویسی در آزمون صدا در شورای رادیوی آن زمان، باعث حیرت و تحسین اعضای شورا شد و پس از آن تحت آموزش علی تجویدی و ملوک ضرابی قرار گرفت. وی دو سال بعد در ۱۸سالگی به یک خوانندهٔ تمام‌عیار تبدیل شد.

هدف تنها و تنها تبدیل کردن شما به یک بی غیرت تمام عیار برای ایل و طایفه و زبان و اصالت مادری خودتان است ، اگر زبانی عوض شده زبان تورکان آذربایجان بود که هزاران هزار نمونه از این افراد میلیونها شاهد زنده دارند که چگونه به یک بی غیرت و بی اصالت تمام عیار در شرایط تغییر زبانی و محیطی تبدیل شده اند و دیگر کوچکترین اطلاعی از گذشته ی خود ندارند و هر چه میدانند مسائلی تحریفی بر ضد زبان مادری و اصالت خودشان است و بس! و تاریخشان نیز عوض شد و آیندگان این اشخاص را اصالتا فارس خواهند دانست همانند امروز که بیشتر بزرگان تاریخمان را فارس خطاب میکنند مگر با شواهد و علایم خاص بتوانیم اثبات کنیم که فارس نبودند

این مطلب را شیر کنید

Check Also

زبان طبی-علمی تورکی «بيت قورخوسو و اونون آرادان آپاريلماسی» به قلم دکتر نجفقلی صولتی

در سرتاسر دوره ی قاجاری، تورکان ساکن در ایران و مخصوصا تورکائلی-آزربایجان اتنیک (مانند قفقاز) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن