خانه / ایران / حمله‌ی تمام‌عیار ترامپ علیه حکومت ایران

حمله‌ی تمام‌عیار ترامپ علیه حکومت ایران

هفتاد و دومین نشست سالانه مجمع عمومی ‌سازمان ملل متحد  با موضوع «مردم، تلاش برای صلح و زندگی عزتمند» در حالی در نیویورک برگزار شد که رویارویی صریح آمریکا با جمهوری اسلامی ایران ‌برجسته‌ترین رویداد آن بود.

دونالد ترامپ در سخنرانی خود در صحن عمومی‌ سازمان ملل مواضعی روشن و قاطع نسبت به رژیم ایران گرفت و گفت زمان مقابله کشورها با این رژیم فرا رسیده است. او با این عبارت به لحن و کلام خود آرایش تهاجمی‌ داد اما مهم‌ترین جمله ترامپ خبر دادن از فرا رسیدن زمان مقابله نبود بلکه این جمله بود که جمهوری اسلامی‌ بیش از نیروی عظیم ارتش امریکا از مردم خود می‌ترسد.

اگر چه بیان این واقعیت به حد کافی برای مقامات جمهوری اسلامی تحقیرآمیز بود اما به نظر نمی‌رسد ترامپ با این گفته تنها قصد تحقیر حریف را داشت بلکه او می‌خواست بگوید جمهوری اسلامی‌ اکنون و در «زمان مقابله»، در میان این دو نیرو قرار دارد و قرار گرفتن در این وضعیت راه مقابله را نیز نشان می‌دهد.

در مقابل، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در حالی که پیشتر قصد داشت روابط ایران و آمریکا را با لبخند و پیاده‌روی با جان کری بهبود ببخشد و ادعا می‌کرد زبان دنیا را می‌فهمد و به خاطر برجام مدال گرفت، در واکنشی عصبی سخنان ترامپ را «سخنرانی نفرت‌پراکنانه و جاهلانه» خواند که «به درد قرون وسطی می‌خورد نه قرن ۲۱»؛ وی گفت سخنان ریاست جمهوری آمریکا ارزش پاسخ ندارد!

ترامپ در سخنرانی خود ایران را جزو «کشورهای یاغی» دسته‌بندی کرد که ضمن تهدید جهان، علیه مردم خود نیز عمل می‌کند.

دونالد ترامپ نیز مانند دیگر رییس‌جمهوری‌های آمریکا حساب مردم ایران را از حکومت جدا کرد و گفت: « بزرگترین قربانی رهبران ایران در واقع مردم ایران هستند… تمام جهان می‌داند که مردم خوب ایران خواهان تغییر هستند و رهبران آنها گذشته از قدرت نظامی بزرگ ایالات متحده، بیش از همه از مردم خود ایران می‌ترسند… رژیم‌های سرکوبگر نمی‌توانند تا ابد دوام بیاورند و روزی خواهد رسید که مردم با یک انتخاب روبرو می‌شوند. آیا آنها به مسیر فقر، خونریزی و ترور ادامه خواهند داد یا مردم ایران به ریشه‌های پرغرور کشورشان به مثابه مرکز تمدن، فرهنگ و ثروت باز خواهند گشت تا بتوانند بار دیگر خوشحال و کامیاب باشند.»

او دولت ایران را از نظر اقتصادی ورشکسته خواند که پول خود را صرف حمایت از تروریست‌ها می‌کند و برجام را «قراردادی شرم آور» نامید.

مجموعه کلامی‌ که ترامپ در مورد جمهوری اسلامی استفاده کرد یکی از دقیق‌ترین جنگ‌های لفظی بود که رئیس جمهوری‌های آمریکا تا کنون علیه رژیم یک کشور به کار برده‌اند.

 

منبع: کیهان لندن

 

 

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن