خانه / ایران / حضور زنان سوری در استادیوم «آزادی»، در روزی که ورود برای زنان ایرانی ممنوع بود

حضور زنان سوری در استادیوم «آزادی»، در روزی که ورود برای زنان ایرانی ممنوع بود

 پلیس از زنان می‌پرسید ایرانی هستند یا سوری، اگر سوری بودند مجوز ورود داشتند.
– ماموران ورزشگاه، سه تماشاگر را كه بنر حمايت از مسعود شجاعي داشتند بازداشت کردند.

دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و سوریه در چارچوب رقابت‌های مقدماتی جام جهانی روسیه با نتیجه مساوی دو بر دو به پایان رسید. اگر چه صعود ایران به جام جهانی پیش از این دیدار مشخص شده بود و رقابت با سوریه برای ایران بیشتر جنبه‌ی تشریفاتی داشت، اما حواشی این بازی از جمله در رابطه با جلوگیری از حضور زنان ایرانی در استادیوم، حمل پرچم حزب‌الله لبنان، و نوشته‌های برخی تماشاچیان در دفاع از مسعود شجاعی، اهمیت بیشتری از متن مسابقه داشت.

پرچم‌های حزب‌الله لبنان در جایگاهی که برای تماشاگران سوری انتخاب شده بود

در حالی که ورود بانوان ایرانی برای تماشای بازی به ورزشگاه‌ها ممنوع است، هواداران سوری که تعدادی زن نیز در میان آنها بود توانستند به استادیوم بیایند و بازی را از نزدیک تماشا و تیم خود را تشویق کنند. تیم ایران اما امتیاز تشویق زنان ایران محروم ماند.

زنان سوری که روسری و مانتوی رنگی به تن داشتند، پرچم سوریه را با تصویری از بشار اسد با خود حمل می‌کردند.

در مقابل، تعدادی از زنان «خاص» ایرانی به صورت گزینشی مجوز حضور در استادیوم را دریافت کردند که دو تن از آنها نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله طیبه سیاوشی و همراه او بودند و دیگری چهار زن که چادر مشکی بر سر داشتند و در گوشه‌ای از استادیوم کنار هم نشسته بودند. شاید استادیوم «آزادی» تهران تنها استادیوم دنیا باشد که زنان چادرمشکی آن هم پس از گزینش، اجازه‌ی ورود به آن را می‌یابند.

چهار زن ایرانی با چادر مشکی در گوشه‌ای از استادیوم آزادی

ماموران انتظامی کنترل می‌کردند که زنانی که قصد ورود به ورزشگاه را دارند ایرانی هستند یا سوری و اگر ایرانی بودند از حضور آنها در «آزادی» جلوگیری می‎شد!

در روز نخست فروش بلیت‌‌های این دیدار که به صورت اینترنتی انجام شد تعدادی از بانوان ایرانی توانسته بودند بلیت تهیه کنند، اما اعلام شد که اشتباه صورت گرفته و آنها حق ورود به ورزشگاه را ندارند و پول بلیت به آنها پس داده خواهد شد. با این همه گروهی از زنان به نشانه اعتراض علیه ممنوعیت ورود خود به ورزشگاه‌ها، پشت درهای استادیوم تجمع کردند.

دختران سوری در استادیوم «آزادی»

از حاشیه‎های دیگر این دیدار تماشاگرانی بودند که از مسعود شجاعی و احسان حاج‏‌صفی حمایت کردند، اما تعدادی از آنها بازداشت شدند و نیروهای امنیتی آنها را از ورزشگاه خارج کردند.

شجاعی و حاج‎صفی پس از حضورشان در ترکیب تیم پانیونیوس یونان مقابل تیم مکابی اسراییل به شدت توسط نهادهای امنیتی و فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش در اردوی تیم ملی برای دیدار مقابل کره جنوبی و سوریه تحت فشار قرار گرفتند.

حاج‎صفی، پس از این اتفاقات تلویحاً عذرخواهی کرد و به اردو دعوت شد، اما شجاعی عقب‎نشینی نکرد و به همین دلیل حتی اجازه ندادند به اردو دعوت شود.

هوادارانی که نوشته‌هایی در حمایت از شجاعی در دست داشتند

تیم ملی سوریه در این بازی، با مساوی در مقابل ایران شانس صعود به مرحله‎ی «پلی آف» را پیدا کرد و بازیکنان این تیم از نتیجه بسیار خوشحال بودند، در حالی که ایران گل تساوی را در دقایق آخر بازی خورد و پیروزی در برابر تیم سوریه را از دست داد.

رفتار خشن بازیکنان سوریه در بازی رفت که در مالزی برگزار شده بود، در این بازی بارها از سوی بازیکنان دو تیم تکرار شد و کار در صحنه‌هایی به جنجال و حتی درگیری فیزیکی کشید.

چاپ تصاویر بشار اسد روی پرچم‌های سوریه که در دست تماشاگران این تیم در استادیوم «آزادی» بود
دختران سوری در استادیوم «آزادی»
این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن