خانه / ایران / «حسین خان بیچاقچی» ایلخان ایل تورک بیچاقچی، سردار آزادی‌خواه تورک و قهرمان مبارزه با استعمار انگلیس

«حسین خان بیچاقچی» ایلخان ایل تورک بیچاقچی، سردار آزادی‌خواه تورک و قهرمان مبارزه با استعمار انگلیس

تورک‌های ایل بیچاقچی بزرگترین گروه اتنیکی در استان کرمان هستند، این ایل تورک همیشه توسط ایلخان و یا ایل‌بیگ اداره می‌شده است. معروفترین ایلخان ایل تورک بیچاقچی «اسفندیار خان بیچاقچی» بود که در سیرجان به شهادت رسید. بعد از اسفندیارخان بیچاقچی پسرش «حسین خان بیچاقچی» ایلخان ایل تورک بیچاقچی در کرمان شد.

در خلال جنگ جهانی اول نیروهای انگلستان وارد ایران شدند و با نام «پلیس جنوب» بر نیمه جنوبی ایران مسلط گشتند. در آن زمان سه قهرمان تورک به نامهای «حسین خان بیچاقچی» از استان کرمان، «صولت الدوله قاشقایی» از استان فارس و «رئیسعلی دلواری» از استان بوشهر بر علیه نیروهای متجاوز انگلستان وارد جنگ شدند. چون ارتش انگلستان بسیار مدرن بود و ایران از نظر لجستیکی بسیار ضعیف بود، بنابراین تعدادی متخصص نظامی از قوای متحدین (آلمان و…) و اردوی اتحاد اسلام (ارتش آزادیبخش تورک – ارتش دولت عثمانی) که مخالف استعمار انگلستان بودند، به‌طور داوطلب به کمک آن رهبران تورک آمدند تا گلوی انگلستان را در ایران بفشارند. اما تعدادی از آن مستشاران نظامی و سفیر عثمانی توسط «ژنرال پرسی سایکس انگلیسی» مورد تهدید قرار گرفتند و در دام نیروهای انگلیسی گرفتار شدند. حسین خان بیچاقچی با شجاعت کم‌نظیر توانست در سیرجان سفیر عثمانی و 25 اسیر قوای متحدین را از اسارت ژنرال سایکس انگلیسی نجات دهد و بدین صورت به عنوان قهرمان در بین متحدین نیز شناخته شد.

حسین خان پسرعموی شجاعی بنام «بیگ میرزا خان بیچاقچی» داشت که او را در این جنگها یاری می‌داد. علاوه بر پسرعموی حسین خان، پسرش و دامادش نیز او را در این حرکت آزادی‌خواهانه کمک می‌کردند. آن قهرمانان تورک به کمک دیگر چریکهای بیچاقچی بر علیه نیروهای متجاوز انگلیسی می‌جنگیدند.

در یکی از آن جنگها علیه نیروهای متجاوز انگلیسی، حسین خان و پسرعمویش بیگ میرزا خان، هر دو دستگیر شدند و به اسارت قوای انگلیس در آمدند. حسین خان توانست فرار کند ولی پسرعمویش به طرز فجیعی توسط قوای اشغالگر انگلستان اعدام شد. بیگ میرزا خان بیچاقچی را به دهانه توپ بستند و توپ را شلیک کردند و تمام بدن ایشان تکه تکه شد. در یکی دیگر از جنگها، داماد حسین خان بیچاقچی نیز شهید شد.

حسین خان عزیزان بسیاری را در راه آزادی و جنگ علیه اشغالگران انگلیسی از دست داد و نتیجه این جنگ طولانی بر ایل تورک بیچاقچی گران تمام شد.

بخاطر شجاعتهایی که حسین خان در جنگ با نیروهای اشغالگر انگلیسی نشان داد، از طرف دولت مرکزی لقب «نایب السلطان» را گرفت و به خدمت در ارتش فرا خوانده شد، زیرا نیمه جنوبی ایران کاملاً ناامن شده بود و دولت مرکزی قادر به تأمین امنیت نبود و از حسین خان کمک طلبیدند. حسین خان با درجه نایب السلطانی وارد ارتش شد و تمام راهزنان را سرکوب و امنیت ایجاد کرد.

دشمنی انگلستان با حسین خان بیچاقچی تا جنگ جهانی دوم نیز ادامه یافت ولی با وساطت استاندار کرمان تا حدودی تخفیف یافت. حسین خان در سال 1329 در سیرجان فوت کرد و در صحن امامزاده علی به خاک سپرده شد. حسین خان بیچاقچی ایلخان قهرمان و آزادی‌خواه تورک نباید فراموش شود.

محدوده سکونت ایل تورک بیچاقچی مناطق زیر است:

استان یزد: شهرستانهای خاتم و هرات
استان کرمان: شهرستانهای زرند، انار، بابک، سیرجان، بردسیر، راین، بافت، ارزوئیه
استان فارس: شهرستانهای داراب، نی‌ریز
در ضمن اقلیتی هم از ایل تورک بیچاقچی در شهرستانهای اردکان و تفت یزد، جیرفت و کرمان، حاجی آباد، رودان و میناب هرمزگان سکنی دارند.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

پرسپولیس برای دومین سال پیاپی قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شد

پرسپولیس تهران برای دومین سال پیاپی قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شد. سرخپوشان پایتخت، شنبه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن