خانه / ایران / جو بایدن: اگر رئیس جمهور شوم «نسل کشی ارامنه» را به رسمیت می‌شناسم

جو بایدن: اگر رئیس جمهور شوم «نسل کشی ارامنه» را به رسمیت می‌شناسم

نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌ جمهوری 2020 آمریکا می‌گوید: چنانچه در انتخابات پیروز شوم، از قطعنامه به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه حمایت کرده و حقوق بشر را اولویت خود قرار می‌دهم.

به گزارش «وبسایت خبری تحلیلی _ بایداق » جو بایدن؛ رقیب انتخاباتی دونالد ترامپ در تازه‌ترین وعده انتخاباتی خود، در راستای جلب حمایت لابی ارامنه گفت که اگر به کاخ سفید راه یابد «نسل کشی ارامنه» را به رسمیت خواهد شناخت.

بایدن همزمان با سالگرد وقایع 1915 با انتشار توییتی نوشت: امروز، ما فجایعی را که مردم ارمنستان در قتل عام ارامنه با آن روبرو شده اند ، به یاد می آوریم. چنانچه در انتخابات پیروز شوم، قول می دهم از قطعنامه به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه حمایت کرده و حقوق بشر جهانی را اولویت اصلی خود قرار دهم.

رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا و دولت‌های پیشین این کشور نیز همواره سعی کرده‌اند موضعی بی‌طرف را نسبت به این قضیه که بر روابط آن‌ها با ترکیه به ویژه از بعد شراکت در ناتو و مسائل منطقه‌ای تاثیرگذار است، اتخاذ کنند.

پرزیدنت ترامپ هم پیشتر در بیانیه‌ای که به مناسبت سالگرد کشتار ارامنه به دست امپراتوری عثمانی منتشر کرد، از به کار بردن عبارت «نسل کُشی» امتناع کرد و به بیان این موضوع که این حادثه بدترین جنایت دسته‌جمعی قرن 20 است بسنده کرد.

سال گذشته نیز سنای آمریکا با قطعنامه مجلس نمایندگان مبنی بر به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه موافقت کرد، اما ترامپ آن را نپذیرفت و موضعی بی‌طرف اتخاذ کند.

باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق آمریکا نیز در نخستین رقابت انتخاباتی خود، وعده به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه را داد، اما هرگز آن را عملی نکرد.

ترکیه پیشتر هشدار داده بود که هرگونه اقدامی مبنی بر به رسمیت شناختن این اتهام، آینده رابطه آنکارا-واشنگتن را به مخاطره می‌اندازد.

ارمنستان مدعی است که ترکیه در دوران حکومت عثمانی در سال 1915 حدود 1.5 میلیون ارمنی را قتل عام کرده است.

ترکیه ضمن محکوم کردن ادعای ارمنستان اعلام کرده است که در فجایع سالهای پایانی جنگ جهانی اول هم ترک‌ها و هم ارمنیان قربانی جنایت شده‌اند.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن