خانه / بین الملل / جنگل‌های قره داغ در آستانه ثبت جهانی قرار گرفت

جنگل‌های قره داغ در آستانه ثبت جهانی قرار گرفت

جنگل‌های قره داغ به‌عنوان یکی از اکوسیستم‌های جنگلی منحصربه‌فرد ، روز شنبه ۲۲ مهر با ورود ارزیابان یونسکو به منطقه وارد مرحله نهایی در مسیر جهانی شدن می‌شود.

به گزار آرازنیوز به نقل از رسانه‌های محلی مرتضی آبدار با اعلام این خبر گفت: جنگل‌های قره داغ یکی از اکوسیستم‌های جنگلی منحصربه‌فرد و جزو مناطق ۱۰۳ گانه بیوسفر جهان بشمار می‌رود. وجود حداقل ۱۰ گونه منحصربه‌فرد فلور گیاهی جهان در قره داغ این منطقه را از منظر فرهنگی و طبیعی بسیار استثنایی کرده است.

وی افزود: با توجه به این ظرفیت‌های منحصربه‌فرد، اداره کل میراث فرهنگی استان با هماهنگی معاونت میراث فرهنگی کشور بر آن شد تا با جمع‌آوری اطلاعات و مستندسازی در این منطقه در همکاری نزدیک با فرمانداران، سازمان محیط‌زیست و منابع طبیعی، پرونده جنگل‌های قره داغ را برای جهانی‌شدن به یونسکو ارسال کند که پس از بررسی‌های به‌عمل‌آمده و رفع نواقص مربوطه و موارد مورد تأکید توسط کارشناسان پرونده، کلیات ساختار و تشکیلات مدیریتی پرونده قره داغ مورد تائید قرار گرفت.

آبدار تشریح کرد: پرونده نامزدی ثبت جهانی منطقه حفاظت‌شده قره داغ بعد از دو سال پیگیری به یونسکو ارسال شد.

وی خبر داد: شنبه ۲۲ مهر ۹۶ جنگل‌های قره داغ پس از طی مراحل طولانی با ورود ارزیابان یونسکو وارد مرحله نهایی ثبت جهانی خواهد شد.

وی در ادامه تصریح کرد: کارشناسان یونسکو در طول اقامت یک‌هفته‌ای خود در منطقه از جنگل‌های آینالو، عاشقلو، پارک جنگلی مکیدی، زیستگاه‌های اکولوژیک، ایستگاه پرورش گوزن قرمز، مرکز میراث جهانی وینق و پارک ملی تازه کند، منطقه آنزا، زیستگاه شاه حیدر، جنگل‌های سرو و همچنین مراتع محدوده و تنوع گیاهی و جانوری منطقه بازدید خواهند کرد.

پوی افزود: کارشناسان یونسکو در این سفر یک‌هفته‌ای دیدارهایی نیز با مردم محلی، ذینفعان و مدیران دولتی برگزار خواهند کرد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن