خانه / ایران / جمهوری اسلامی (احزاب و انتخابات) جامعه مدنی تورک!

جمهوری اسلامی (احزاب و انتخابات) جامعه مدنی تورک!

آنچه در باره جمهوری اسلامی و جامعه فعال حائز اهمیت است این است که جمهوری اسلامی با توجه به اینکه نام جمهوریت دارد . سعی داشته است که از جنبه های فرهنگی و روانی به مساله جامعه فعالین پایان دهد . که بیشتر این پایان دادن اینگونه به نظر میرسد که به معنی پایان دادن بدون دادن حق است.و در طرف مقابل جامعه فعالین با آنالیز خط مشی خود و اینکه تمامیت ارضی کشور ایران برایشان از اهمیت بالایی برخوردار است و در واقع از مهمترین اصول حرکت آن هاست سعی در قانع کردن و گرفتن حقوق تورکان از طریق راهای مسالمت آمیز و قانونی بوده است.
اما پییچده شدن این مساله برمیگردد به دو جناح سیاسی در قالب حکومت : اصلاحات و اصولگرایی ! بدون پرداختن به نوع تفکرات این جناحین فقط رابطه کلی این دو جناح را با جامعه فعالین مورد بررسی کوتاه قرار خواهیم داد.و در لابلای بررسی سعی خواهد شد برای دو سمت نیز خط و خطوطی فکری نیز پیشنهاد گردد.
آنچه که برای جامعه فعالین می توان یه موفقیت اندک تلقی کرد این است ، که در سال های ابتدایی جامعه فعالین که جمعیت شان نیز بسیار اندک بود بین این دو جناح پاس کاری میشد. و جامعه فعالین نیز با به هزاران راه و چاه می افتاد تا شاید یکی از این دو جناح آن ها را نیز ببینند و حداقل امتیازی بگیرند . اما این روند در چند سال اخیر جایش برعکس شد . یعنی با محکمتر شدن بدنه جامعه فعالین این جناحان سیاسی بودند که باید به آب و آتش میزدند تا فعالین مبلغ آن ها برای پیروزی سیاسی اشان شوند تا به آنها بتوانند امتیازاتی بدهند. که البته امتیازات عموما برخلاف وعده های امتیازی در آمد.نگارنده بخاطر حفظ برخی حریم ها در جامعه از آوردن مثال در این مورد خود داری میکند.
اما درمقابل موفقیت اندک باید از یک شکست نیز صحبت کنیم که به مراتب می تواند از موفقیت بزرگتر باشد و آن سردرگمی و اسیر شدن بین این دو جناح است .چرا که در این بین هضم فعالین با ترفند سیاسی جای مطالبه خواه و مطالبه ده را عوض میکند(جای شاکی و متشاکی عوض میشود ) چرا که افراد جامعه فعالین ، افرادی هستند که کمتر سیاسی اند اما سمت مقابل صرفا و کاملا سیاسی است و باید هم باشد. حال آیا افکار جامعه مدنی این است که هضم شوند یا اینکه با آشکار کردن توان ملی جامعه تورکان جناحین سیاسی را وادار به اجرای مطالبات ملی کند. مساله مهم تر اینکه آنچه در این سالها هزینه شده است .عمر،جوانی ، سرمایه ، ثروت و …. مردمی تورکان ایران و از همه مهمتر تورکان آزربایجان بوده است . اگر حکومت نیز میخواد که سرانجامی تلخ برای خود وجود نداشته باشد. باید از فکر هضم سازی بیرون بیایید ، چوون این راه نیز گذراست . و این هزینه ها نباید بی جواب بماند که سر به طغیان های بزند. وگرنه بی مهری ها و نامرامی های اعمال شده در طول نزدیک به قرن گذشته نسبت به جامعه تورکان ایران قابل چشم پوشی و بخشش نیست . حال تنها راه نجات حاکمیت این است که با حفظ تمامیت ارضی ایران دست از بی رحمی های سخت و خشن گذشته بردارد و مطالبات ملت تورک که هرچند فراگیر است اما حق و اجرا شدنی را به مرحلع اجرا درآورد .مطالباتی که شامل مطالبات فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، حقوقی، آموزشی، بهداشتی، محیط زیستی و… است. وگرنه سرانجام ایجاد محیط های پادگانی بر ملت و یا سیستم های سیاسی کار سرانجامی تلخ داشته و دارد.
شاید نهایت جمهوری اسلامی و مساله تورکان سوالاتی دو وجهی باشد که هر دو سمت باید خواسته یا ناخواسته پاسخی مشترک به آن دهد:
آیا میتوان با انکار هویت تورکان و یا پان تورک نامیدن آنها برای همیشه از حقوق واقعی آنها سرباز زد.؟
آیا میتوان با مقدس نمایی ها، خواسته ها ومطالبات جوامع بشری را تا ابد گرفت؟
آیا دلسوز تر از ملت برای ملت هست ؟اگر نیست آیا همبستگی برای مطالبه خواهی لازم نیست ؟

آینده احتمالی

با توجه به سیاست های روز می توان پیش بینی کرد که مساله تورکان و بخصوص فعالیت فعالین مدنی و زبانی تورکان در ایران مجدد وارد دوره جدیدی شود .تغییرات اخیر در حاکمیت های سه کشور ایران ، روسیه و آمریکا که تاثیر مستقیم بر هر نوع فعالیتی در کشور هایشان و منطقه  دارد . در باره این مساله نیز بی تاثیر نخواهد بود . سیاست های دولت آمریکا از همین آغاز مخص است که به طور کامل نسب به ایران تغییر خواهد کرد . و همچنین به نظر می رسد که اصلاحات در ایران که نوع فعالیت  های آنان با جامعه فعالین بیشتر به شکل  علنی بود و تقریبا آشکارا آریایی گرایی را رواج میدادند رو به انزواست .که اگر چنین باشد و در دوره های پیشین اصولگرایی بر سر قدرت بیایید . دوره جدیدی برای فعالین باز خواهد شد .اصولگرایان  همانطور که از قبل نیز قابل پیش بینی است و با توجه به سیاست های خارجی از جمله آمریکا  باید بر  عصبيت دينى تکیه نمایند . و مساله زبانی و هویتی مجددا با مساله دین آمیخته خواهد شد .شعار دین مشترک فعالیت های اخیر فعالین را با سدی جدید روبرو خواهد کرد بخوبی میدانیم که در این چند سال اخیر سران اصولگرایی بسیار به جامعه فعالین نزدیک شده اند و شاید تشکیل فراکسیون  تورک زبانان  به جای اینکه “نه با جعلیات آذری” باشد . محکم سازی تئوری دینی آینده که به عنوان سدی پیش روی فعالین خواهد بود، باشد.که خیلی راحت تر از اصلاحات بر جامعه فعالین  پیروز خواهندشد .البته نباید فراموش کنیم که این تئورسین های دینی  نه تنها مخالف این آریایی گرایی نیستند بلکه  بسیار مشتاقترند فقط راهشان  با اصلاحات متفاوت است این  مساله نیز  با نگاه به  موسسات ،تشکیلات و گروهایی شاهنامه خوان در ایران  کاملا قابل لمس است. به نظر حقیر، نگارنده این تحلیل کوتاه با این بینش جامعه فعالین نیز در این راه باید متغیر  فعالیت را  به جنبه ریاضی تر و منطقی تر نزدیک نمایند . و احتمالات کیفی را جنبه های کمی دهند.چرا که مسائل موجود در اصولگرایی و اصلاحات دیگر یک سری مسائل صرفا کیفی نیست و کمیت های موجود در این دو حزب به سادگی قابل لمس اند .پس جامعه فعالین نیز می توانند  تعريفى دقيق از حركت خويش را برای مواجهه با این پدیده قابل پیش بینی  ارائه دهند تا در صورت به حقیقت پیوستن این مهم در نقطه صفر نباشند.

سایت خبری تحلیلی « بایداق »

این مطلب را شیر کنید

Check Also

وزارت بهداشت ایران: «اوضاع خوب نیست، همه کشور در وضعیت قرمز است»

تداوم آمار صعودی کووید19 در ایران؛ 216 نفر طی 24 ساعت گذشته جان باختند. به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن