خانه / ایران / جزییات تازه از کشتار هولناک ۱۰۴ نفر در شهریار؛ استفاده از «تیربار» در کشتار مردم

جزییات تازه از کشتار هولناک ۱۰۴ نفر در شهریار؛ استفاده از «تیربار» در کشتار مردم

گزارش‌های تازه از کشتار هولناک دست‌کم ۱۰۴ تن در شهرستان شهریار و انتقال پیکر دست‌کم ۱۵۶ تن از کشته شدگان به بهشت‌زهرای تهران و انتقال پیکر ۸۰ نفر از کشته‌شدگان به شهرستان‌ها حکایت دارد. شمار زیادی از جانباختگان از ترک های آذربایجان هستند.

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق » سایت «کلمه» عصر دیروز شنبه ۹ آذرماه، با استناد به منابع موثق اعلام کرد که در جریان سرکوب اعتراضات آبانماه در شهرستان شهریار استان تهران، دست‌کم ۱۰۴ تن از مردم معترض به دست نیروهای امنیتی ایران کشته شده‌اند.

این سایت با تاکید بر اینکه «میزان و شدت سرکوب نیروهای گارد ویژه و امنیتی‌های لباس شخصی در شهریار بسیار گسترده و عمیق بوده است»، گزارش داد که بیش از یک صد نفر از معترضان در مناطق و شهرهای مختلف شهرستان شهریار در استان تهران از جمله در خود شهر شهریار و بخش‌های کهنز، فردوسیه، امیریه، وحیدیه ملارد، قلعه حسن‌خان، یوسف‌آباد صیرفی، وجیه آباد، جاده ساوه، اسلام‌شهر و حتی در روستاهای حدفاصل ملارد و شهریار کشته شده‌اند.

بر اساس این گزارش تعداد کشته‌شدگان در خود شهر شهریار حداقل پنج نفر، بخش کهنز ۱۷ تا ۲۰ نفر، در بخش‌های فردوسیه امیریه و وحیدیه ۱۰ یا ۱۳نفر، در بخش ملارد هشت نفر، قلعه حسن خان هشت تا ۱۰ نفر، یوسف آباد صیرفی شش نفر، جاده ساوه ۱۰ تا ۱۲ نفر، اسلام شهر هشت  تا ۱۰ نفر، حدفاصل ملارد و شهریار شامل روستاهای لم آباد، اسفند آباد و بکه حدود ۱۲ تا ۱۴ نفر و اکبرآباد و وجیه آباد بیش از ۲۰ نفر در جریان سرکوب اعتراضات به دست نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

در این گزارش تاکید شده است که کشته شدگان در مناطق مختلف شهرستان شهریار «با شلیک مستقیم نیروهای نظامی یا استفاده آن‌ها از تیربار» کشته شده اند.

به این ترتیب تعداد کشته‌شدگان اعتراضات در شهرستان شهریار دست‌کم به ۱۰۴  نفر رسیده است.

سایت کلمه همچنین به نقل از مسئولان سازمان بهشت زهرای تهران خبر داد که تاکنون «پیکر ۱۵۶ نفر از هموطنان به غسالخانه این آرامستان انتقال داده شده و ۸۰ پیکر به شهرستان‌ها فرستاده شده است.»

عفو بین‌الملل نیز در آخرین آمار خود، مشار قربانیان را «دست‌کم ۱۶۱ نفر» اعلام کرده اما تعداد دقیق کشته‌شدگان را بسیار بیشتر از این برآورد می کند و در حال تحقیق برای به دست دادن برآورد دقیق‌تری از تعداد کشته‌شدگان در جریان اعتراض‌های آبان ماه است.

با گذشت بیش از دو هفته، مسئولان ایران از دادن آمار مربوط به جانباختگان این اعتراضات سر باز می زنند.

لازم به ذکر است، شمار زیادی از جابناختگان در استان های تهران و کرج از ترک‌های آذربایجان هستند که به دلیل فقر و بیکاری در آذربایجان‌جنوبی، به این مناطق مهاجرت کرده اند. به دلیل ناشناخته بودن این افراد، جزییات دقیقی از آمار و هویت آنها در دست نیست.

تاکنون تنها هویت یازده نفر از جانباختگان آذربایجانی مشخص شده که هشت نفر از آنان به اسامی هادی قربانی، میرضا عبدالهی، سپیده حسنی، مهران زاهدی، محمد تقی علیلو، رامین لمسه، حسین سلطانی، جاوید میرزایی در اعتراضات تهران و کرج مشخص شده است.

سه جانباخته دیگر آذربایجانی بنام های امیرحسین عباسی، سید علی فتوحی کوهساره و علی حسینی به ترتیب در زنجان، اردبیل و تبریز به دست نیروهای امنیتی ایران کشته شده اند.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن