خانه / ایران / جایزه حقوق بشر پارلمان اروپا به فعال زندانی اویغور(ترک)اعطا نمود

جایزه حقوق بشر پارلمان اروپا به فعال زندانی اویغور(ترک)اعطا نمود

روز پنج‌شنبه ۲۴ اکتبر، پارلمان اروپا جایزه ویژه حقوق بشر سال 2019 این نهاد را به الهام توختی اقتصاددان اویغوری اختصاص داد.این جایزه که به جایزه ساخاروف موسوم است از سال ۱۹۸۸ از سوی پارلمان اروپا به شخصیت‌ها و سازمان‌هایی اهدا می‌شود که برای دفاع از حقوق بشر و آزادی بیان تلاش می‌کنند.

الهام توختی از سال‌ها پیش منتقد جدی رفتار دولت چین با اقلیت اویغورهای چین است و برای برقراری گفت‌وگوهای صلح‌آمیز تبلیغ می‌کند و یک پورتال اینترنتی به نام “اویغور آنلاین” را راه‌اندازی کرده تا درباره وضعیت اویغورها اطلاع‌رسانی کند. مقامات چینی الهام توختی را در سال ۲۰۱۴ دستگیر کرده و دادگاه خلق چین در جلسه‌ای بدون حضور وکلای متهم، او را محکوم به حبس ابد کرد و اینک در چین زندانی است. دادگاه خلق چین اتهام توختی را وارونه جلوه دادن دلایل ناآرامی‌های اویغورها(ترکان) عنوان کرده است. جواهر؛ دختر الهام که اینک ساکن آمریکاست می‌گوید: زمانی که پدر من فعالیت برای اویغورها را آغاز کرد می‌دانست که سرانجامش زندان خواهد بود. با این حال او تصمیم گرفت این مبارزه را آغاز کند و برای آسایش بقیه راهش را ادامه دهد. این جایزه تنها به خاطر کارهایی نیست که پدر من کرده است بلکه گواهی است بر رنجی که اویغورها متحمل می‌شوند.
ترکستان شرقی که زادگاه الهام توختی است کشوری مستقل بود که در سال ۱۹۴۹، دولت چین آنجا را اشغال و به عنوان منطقه خودمختار ضمیمه چین کرد ولی خودمختاری وعده داده شده نیز هرگز عملی نشد و همیشه ملت ترک ساکن در این منطقه از نظر اقتصادی، سیاسی و فرهنگی از سوی دولت چین تحت فشار هستند.

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل اویغورها به طور متناوب از سوی دولت چین مورد تبعیض و نقض حقوق بشر قرار می‌گیرند. این تبعیضات شامل زبان مادری، فرهنگ، مذهب و آموزش و نیز دسترسی به بازار کار می‌شود.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن