خانه / بین الملل / جانیکلی : رفراندوم اقلیم کرد سبب گسترش درگیری‌ها به تمام جهان می شود

جانیکلی : رفراندوم اقلیم کرد سبب گسترش درگیری‌ها به تمام جهان می شود

وزیر دفاع ترکیه در رابطه با همه پرسی اقلیم کرد شمال عراق گفت که چنین تصمیم غیر مسئولانه ای می تواند باعث آتشی شود که جلوگیری از آن غیر ممکن خواهد بود.

نورالدین جانیکلی وزیر دفاع ترکیه گفت: عملیات سپر فرات که با استفاده از مجوز اعطایی از سوی مجلس کشور انجام پذیرفت، مانند خنجری بود که در قلب نظامی سیاسی تحت کنترل گروه تروریستی در جنوب کشورمان وارد شد. تهدید در این زمینه هنوز هم موجود است و به تصویب مجوز عملیات برون مرزی از سوی مجلس کشورمان نیاز داریم.

جانیکلی گفت: تصمیم به برگزاری همه‌پرسی از سوی اداره اقلیم کرد شمال عراق و اجرای آن می‌تواند به واکنش‌های زنجیره‌ای در منطقه منجر شود. یک چنین اقدام غیر مسئولانه‌ای می‌تواند باعث آتشی شود که جلوگیری از آن ناممکن خواهد بود. حتی هم اکنون شاهد عرض اندام قدرت های جهانی در سوریه هستیم. چنین خطراتی بعد از این همه‌پرسی‌ بیشتر نیز خواهد شد.

وزیر دفاع ترکیه همچنین درباره همه پرسی جدایی در اداره اقلیم کرد شمال عراق افزود: تکاندن حتی یک آجر از بنایی، با تعادل بسیار حساس و شکننده، همه چیز را نابود خواهد کرد. این مساله بذر کینه، نفرت و جنگ جدیدی را در منطقه خواهد پاشید که تبعات و پایان آن نامشخص است و منجر به درگیری‌هایی خواهد شد که احتمال گسترش آن به تمام جهان نیز وجود دارد.

او گفت: تلاش های برخی محافل برای حمایت از گروه های تروریستی تحت پوشش شعارهای حقوق بشری غیر قابل پذیرش است. به تولید سلاح های ملی به ویژه پهپادهای مسلح جهت نابودی تمامی گروه های تروریستی ادامه خواهیم داد.

 

 

منبع: میکروفون نیوز

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن