خانه / گالری / تیراختور برای رؤیاهای آزربایجان می جنگد

تیراختور برای رؤیاهای آزربایجان می جنگد

محمدرضا لوایی

گاهی وقت ها همۀ تاریخ و فرهنگ و غرور ملی یک ملت در ساق پای یک گلزن حرفه ای جمع می شود. همۀ قدرت و اقتدار و عظمت یک ملت توسط یک توپ فوتبال به دروازۀ سلطه و ظلم و بی عدالتی شلیک می شود، و تو از فرو ریختن دروازۀ روبرویت، رهایی را لمس می کنی. تیراختور این هفته با ما چنین کرد. در دنیای مدرن امروز اگر کسی طرفدار تیمی نباشد چیزی برای تکامل و رشد کم خواهد داشت. و فوتبال زبان بی زبان آن تکامل و بازیابی است. تراکتور ما این را به ما آموخته است که تبریزمی تواند با سکوت و صلابت تاریخی خویش، تهران را در آزادی تسخیر کند. راه های رهایی و رستگاری فراوانند. تیراختور یکی از این راهها است. اگرچه مثل خود ما و مثل جغرافیای ما اسیر دست اقتدار وقدرت است اما مبارزۀ گلادیاتور گونه اش را تا کسب حکم آزادی و رهایش ادامه خواهد داد. بارسلونای ما پر از خون فرهنگ ترکی است.
تیراختورچی ها بر دوششان آزربایجان، بر دستانشان زبان مادری، بر پاهایشان صلابت سهند و سبلان…آنها دارند برای رؤیای یک ملت، یک فرهنگ و یک زبان می جنگند. آنها دارند رؤیای هویت و هستی را با ساق پاهایشان به حریف دیکته می کنند. به گفتۀ سرمربی شان برای رؤیای شهر تبریز می جنگند. و چقدر خوشم آمد از ادبیات این تونی دیوانه.
تیراختور مثل بارسلونا رؤیاهای ما را به میادین و استادیوم ها می برد و همۀ آزربایجان با تمام وجودش نظاره گر رقص رؤیاهای خویش می شود.
آزربایجان رؤیای ماست و ما رؤیایی از آزربایجان هستیم. گور پدر کابوس سلطه و ستم و بی عدالتی. با هر زبانی که باشد، با زبان فوتبال، با زبان بی زبانی، با زبان بزرگواری و احترام اما حق خواهانۀ خویش رؤیاهایمان را خواهیم سرود.

اگر یوتوب در کشورتان فیلتر است می‌توانید فیلم بالا را از لینک زیر دانلود کنید

دانلود

این مطلب را شیر کنید

Check Also

وزارت بهداشت ایران: «اوضاع خوب نیست، همه کشور در وضعیت قرمز است»

تداوم آمار صعودی کووید19 در ایران؛ 216 نفر طی 24 ساعت گذشته جان باختند. به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن