خانه / ایران / توقف اجرای سند ۲۰۳۰ یونسکو در ایران “تا رفع ابهامات”

توقف اجرای سند ۲۰۳۰ یونسکو در ایران “تا رفع ابهامات”

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت روز سه‌شنبه (۲۶ اردیبهشت) در نشست خبری هفتگی خود، ضمن تأکید بر “مهم” بودن نظر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، برای دولت در رابطه با سند ۲۰۳۰ یونسکو گفت: «برای عمل به منویات ایشان قرار شد تا رفع ابهامات درباره سند ۲۰۳۰، هرگونه فعالیتی در مورد آن در ایران متوقف شود».

سخنگوی دولت یازدهم در عین تأیید دغدغه‌های رهبر جمهور اسلامی افزود: «شما شب‌نامه‌هایی دیده‌اید که در آن نوشته‌اند دولت سندی را مخفیانه بدون ارجاع به مجلس امضا کرده و در آن مسائلی مثل خودارضایی کودکان سه تا چهار ساله و یا موارد مهم دیگری که انسان شرم می‌کند درباره آنها صحبت کند در آن مطرح شده است».

به گفته نوبخت، سند ۲۰۳۰ پیمان‌نامه یا قرارداد نیست که “در آن نیاز به امضای طرفین باشد” و هیچ‌یک از مقام‌های دولتی هم آن را امضا نکرده است. او تاکید کرده است: «شما نشان دهید که یکی از مقامات جمهوری اسلامی پای این سند را امضا کرده باشد. این یک چارچوب عملی برای آموزش است که اجرای آن الزام‌آور نیست و اگر جمهوری اسلامی با بخشی از آن مخالف باشد، طبق مقررات این حق را دارد که تحفظ خود را اعلام کند».

سخنگوی دولت یادآور شد: «در جلسه آبان ماه یونسکو وزیرآموزش وپروش که درآن جلسه حضور داشت متنی را از سوی جمهوری اسلامی ایران قرائت کرد که در آنجا ثبت شد و متن این بود که “جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد به بخش‌هایی از چارچوب اقدام آموزش ۲۰۳۰ که به هر شکلی در تعارض با مقررات و اولویت‌های ملی و باورهای دینی و ارزش‌های فرهنگی جامعه ایرانی تفسیر و تعبیر شوند نمی‌داند”. این متن در ساعت ۹:۵۹ صبح روز چهارشنبه ۱۳ آبان ۹۴ (۴ نوامبر ۲۰۱۵) در سایت رسمی یونسکو ثبت شده است».

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن