خانه / بین الملل / تقابل مشاوران و دولت‌مردان ترامپ در مناقشه قطر

تقابل مشاوران و دولت‌مردان ترامپ در مناقشه قطر

با این که از آغاز بحران قطر چند هفته‌ای می‌گذرد، اتفاقاتی که در حاشیه خلیج فارس منجر به تصمیم‌هایی شد که انزوای قطر را در پی داشت، هنوز برای بسیاری، حتی سیاست‌مداران قابل هضم نیست.

وقایعی که هرچند بازیگر اصلی آن ریاض به نظر می‌رسد اما تقریباً همه متفق‌القول هستند که بدون چراغ سبز واشنگتن به این نقطه نمی‌رسید.

اما این روزها وقتی از واشنگتن حرف می‌زنیم، دقیقاً از چه حرف می‌زنیم!؟

تنها به این دلیل که وزیر دفاع و وزیر امور خارجه آمریکا درباره ماجرای خاصی موضع‌‌گیری و اظهار نظر کرده‌اند، معنایش این نیست که این موضع نهایی دولت خواهد بود!

کاخ سفید اما با این که میزبان دولت یکی از مدرن‌ترین حکومت‌های جهان به معنای دقیق کلمه است، شاید این روزها حال و روزی شبیه سرسراهای دربارهای قدیم شاهنشاهی داشته باشد!

جایی که تصمیمات تیمی از کشورداران نخبه و کارکشته برابر خواست مقربین دربار پادشاه نقش بر آب می‌شود: شرایطی که این روزها به مناقشه درونی حلقه اطرافیان دونالد ترامپ درباره غائله قطر نسبت می‌دهند.

از یک سو رکس تیلرسون، وزیر خارجه موضع‌گیری‌های محتاطانه‌ای درباره نزاع عربستان و متحدانش با قطر داشته‌ و خواسته که طرفین حتما برای حل و فصل اختلاف مذاکره را ادامه دهند.

وزارت‌خانه متبوع او به تازگی در بیانیه‌ای حتی شروط تعیین شده از سوی عربستان سعودی و متحدانش برای قطر را به منظور حل اختلاف بسیار دشوار خوانده بود.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع هم تاکید کرده که حل اختلاف کشورهای قدرتمند حاشیه خلیج فارس، کیفیت مبارزه ائتلاف نظامی علیه داعش را بالا می‌برد.

با این حال به نظر می‌رسد، ترامپ بیش از این که گوش شنوایی برای پذیرش نقطه نظرات دولتمردانش داشته باشد، به توصیه‌های گروهی دیگر در حلقه اطرافیانش گوش فرا می‌دهد.

اطرافیانی مانند جرد کوشنر، داماد و البته مشاورش که باور دارند آمریکا باید، در منازعه قطر، طرف اتحاد عربستان، امارات و مصر بایستد تا قطر!

مصداق حرف‌شنوی ترامپ از این حلقه خواص هم اظهارنظرهای صریحش درباره جنجال قطر است که گفته بود، با فشار بر دوحه برای پذیرش خواسته‌های ریاض و متحدانش و موافق است.

نتیجه این که در بحبوحه بحران قطر و اظهارنظر همسوی دونالد ترامپ با طرف مقابل قطر، واشنگتن و دوحه در خلیج فارس مانور نظامی مشترک برگزار می کنند و خبر معامله تسلیحاتی شان رسانه ای می شود.

حالا باید دید این شبه‌جنگ درونی قدرت بین دو گروهی که تفاسیرشان از یک موقعیت خاص تا این اندازه متفاوت است، خروجی نهایی‌شان منطبق بر منافع ملی خود آمریکا خواهد بود یا نه.

این خروجی کلیدی احتمالا موقعیت تهران را هم دست‌کم در برخی موارد بازتعریف خواهد کرد: دشمن واشنگتن که قرار است تضعیف شود و حالا با موضع‌گیری‌های ناهماهنگ کاخ سفید، ممکن است از منازعه قطر منتفع شده و قدرتمندتر شود!

منبع: من و تو نیوز

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن