خانه / ایران / تقابل آخوند روسی با آخوند آمریکایی

تقابل آخوند روسی با آخوند آمریکایی

در پی اعلام جنگ میدانی خامنه‌ای علیه روحانی با اسم رمز «آتش به اختیار»، گوش‌به‌فرمانان خامنه‌ای در راهپیمایی روز قدس (۲ تیرماه) گرد روحانی جمع شده و در بین شعارهایشان علیه روحانی شعار «مرگ بر آخوند آمریکایی» را سردادند.

شعار دهندگان که عنان در دست حلقه اطراف خامنه‌ای دارند بی‌راه این‌چنین شعاری را سر نداده‌اند. یکی از دو قطب حاضر در رأس قدرت رژیم ایران به انگلیس و تلویحاً آمریکا بستگی دارد و قطب دیگر که خود خامنه‌ای مظهر آن است به روسیه.

معترضین به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ شعار مرگ بر روسیه را از همین رو سر دادند که با برخورد تند خامنه‌ای مواجه شد.

آنچه آمریکا از آن به‌عنوان تغییر نرم رژیم در ایران نام می‌برد افزایش قدرت حلقه نزدیک به انگلیس یعنی روحانی و اطرافیانش هست.

به نظر می‌رسد روحانی به پشتوانه رأیی که از مردم ایران کسب کرده است، برای غلبه بر خامنه‌ای و دستگاه عریض و طویل بیت رهبری به انضمام غاطبه سپاه پاسداران، بایستی هرروز بر خواسته‌ها و شعارهای دموکراتیک (هرچند در ظاهر) تأکید نماید.

جنگ توافق برجام ازآنجا ناشی می‌شود که خامنه‌ای و روحانی هرکدام بر مفاد متفاوتی از برجام تأکیددارند؛ به‌عنوان‌مثال قرار گرفتن سپاه در لیست تروریستی توسط سازمان‌های بین‌المللی و قطع شدن جریان مالی بین‌بانکی آن، برای روحانی و اطرافیانش امتیاز بزرگی به شمار می‌آید.

ازاین‌رو خامنه‌ای که سالهاست توسط سیستم اطلاعاتی روسیه تغذیه می‌شود خطر را بیش‌ازپیش احساس کرده و این‌چنین تند و علنی به روحانی و اطرافیانش حمله می‌کند تا جایی که او را «مدعی پوچ اندیش» نامید.

دراین‌بین اما دیدار جان مک‌کین سناتور جمهوری‌خواه با شاهزاده رضا پهلوی و تأکید بر فرارسیدن زمان تغییر در رژیم، برای کاهش فشار بر روی عوامل داخلی خود در ایران، نوعی آدرس غلط دادن به‌حساب می‌آید. چراکه به‌هیچ‌وجه غاطبه ملل ساکن در ایران مایل به پذیرش رضا پهلوی نیستند.

بنابراین در یک‌سوی تقابل سران رژیم ایران، طرفداران روسیه و درسوی دیگر طرفداران غرب (انگلیس و آمریکا) حضور دارند.

انقلاب سال ۵۷ ایران هرگز نتوانست شعار نه شرقی، نه غربی را عملی کند و گویا از ابتدا قرار بر این نبوده است.

 

منبع: اؤیرنجی سسی

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن