خانه / ایران / تعطیلی دفاتر فرهنگی و اقتصادی ایران در تاجیکستان

تعطیلی دفاتر فرهنگی و اقتصادی ایران در تاجیکستان

به گزارش بایداق و به نقل از رسانه های محلی ایران و تاجیکستان، سفارت ایران در تاجیکستان دفاتر نمایندگی‌های اقتصادی و فرهنگی خود در شمال تاجیکستان را تعطیل کرده است. منابع محلی می‌گویند که تقریبا دو هفته پیش مقامات تاجیک از مسئولان این نمایندگی‌ها در شهر خجند خواسته بودند که فعالیت خود را متوقف کنند، زیرا به فعالیت این سازمان‌ها در تاجیکستان “دیگر نیازی نیست.” سپس سفارت ایران تصمیم به بستن این نمایندگی‌ها گرفته، هرچند مسئولان سفارت از ابراز نظر در این باره خودداری کردند.

به‌دنبال تیرگی روابط رژیم ایران و کشور تاجیکستان، سفارت ایران در تاجیکستان دفاتر نمایندگی‌های اقتصادی و فرهنگی خود در تاجیکستان را تعطیل کرد.

در دو سال اخیر کمیته به‌اصطلاح امداد خمینی، رایزنی فرهنگی ایران و بیمارستان مشترک سازمانهای هلال احمر ایران و تاجیکستان در شهر دوشنبه بسته شده‌اند.

به گفته ناظران، تعطیلی دفاتر فرهنگی و اقتصادی ایران در شمال تاجیکستان و سایر سازمانها وابسته به رژیم ایران به تیرگی روابط دو کشور ربط دارد.

از دلایل تیره گی روابط ایران و تاجیکستان می‌توان به دعوت از محی‌الدین کبیری، رهبر حزب ممنوع شده نهضت اسلامی تاجیکستان به‌عنوان ‘مهمان ویژه’ به جلسه به‌اصطلاح ‘وحدت اسلامی’ در تهران در اوایل دی‌ماه ۱۳۹۴ (دسامبر ۲۰۱۵) و دیدارش با رهبر ایران،اشاره کرد.

لازم به ذکر است که محی الدین کبیری اخیرا در لیست افراد تحت تعقیب پلیس اینترپل قرار گرفته است. اما ایران همواره از وی به عنوان رهبر آزادی خواه یاد کرده است. 

منابع آگاه می‌گویند اخیراً رفت و آمدهایی میان مقامات دو کشور برای رفع اختلافات صورت گرفته، ولی نتیجه‌یی نداده است. ‘تروریستی’ خواندن حزب نهضت اسلامی از جمله تقاضاهای مقامات تاجیک بوده است.

گذشته از این، به‌نوشته رسانه‌های روسیه، تاجیکستان مانع پیوستن ایران به سازمان همکاریهای شانگهای شده است. ایران عضو ناظر و تاجیکستان از اعضای مؤسس سازمان همکاریهای شانگهای است و در این سازمان حق وتو دارد.

اوایل اردیبهشت روزنامه‌ایزوستیا چاپ مسکو به‌نقل از یک عضو هیأت روسیه در نشست وزیران خارجه سازمان همکاری شانگ در آستانه، پایتخت قزاقستان، نوشت که دلیل مخالفت دوشنبه با عضویت رژیم ایران، دیدار مقامهای بلندپایه ایران با رهبر مخالفان تاجیکستان بوده است.‏

از دلایل دیگر اختلاف زنجانی، سرمایه دار ایرانی است که در زمان تحریم‌های وضع شده علیه ایران بر سر برنامه هسته‌ای‌اش بیش از دو میلیارد دلار نفت را فروخته اما پول آن را به دولت برنگردانده است. گفته می‌شود بخشی از این سرمایه در بانکهای تاجیکستان است، هر چند مقامات تاجیک وجود سرمایه او در این کشور را رد کرده‌اند.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن