خانه / ایران / ترکیه، اولین سرمایه‌گذار در ایران است

ترکیه، اولین سرمایه‌گذار در ایران است

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »   جدیدترین گزارش از روند سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعتی، معدنی و تجاری ایران در شش ماهه ابتدایی سال 1398 شمسی نشان می‌دهد ترکیه، افغانستان و امارات متحده عربی در رده اول تا سوم سرمایه‌گذاری در ایران قرار گرفته‌اند.

به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد، رقم سرمایه‌گذاری مصوب خارجی در این بازه زمانی برای اجرای 52 پروژه، بیش از 767 میلیون دلار ثبت شده است.

در این گزارش اشاره شده که پیش از این سرمایه گذاران اروپایی در سرلیست پروژه‌های ایرانی قرار داشتند، اما این ترکیب عوض شده و جذب پول خارجی از کانال همسایگان صورت گرفته است.

داده‌های اعلام شده نشان می دهد که در نیم سال اول 1398 ترکیه با 10طرح، افغانستان با 9 طرح و امارات با 5 طرح توانسته‌اند بیشترین مجوز سرمایه‌گذاری را در ایران دریافت کنند.

گفتنی است بیشترین رقم سرمایه‌گذاری در ایران در این مدت زمان برای اجرای طرح‌های «تولید سیگارت (افزایش سرمایه)»، «تولید مکمل‌های دارویی»، «تولید گازهای صنعتی و طبی»، «احداث پالایشگاه میعانات گازی»، «تولید کاشی و نانو سرامیک‌های پیشرفته اکسیدی و غیر اکسیدی» اختصاص داشته است.

همچنین استان های خراسان رضوی، تهران، آذربایجان شرقی، خوزستان، قزوین و زنجان بیشرین درخواست برای جذب سرمایه گذار داشته اند.

خبرگزاری آناتولی

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن