خانه / مقالات / تحول خواهی و نوگرایی و مشکلی به نام واپسگرایی.

تحول خواهی و نوگرایی و مشکلی به نام واپسگرایی.

تحول خواهی و نوگرایی در هر جامعه ای نشان از عزم جدی آن جامعه در مورد بهتر زیستن دارد. به هر میزان که جامعه در شرایط کنونی دچار مشکل است و این مشکلات باعث می شود که جامعه نتواند به خواستهای خود برسد و یا در مقایسه با جوامع دیگر احساس تحقیر نماید، تحول خواهی و نوگرایی دارای مشروعیت می گردد.
تحول خواهان و نو گرایان بر خلاف محافظه کاران و یا واپسگرایان آن دسته از افرادی هستند که به جای گذشته به آینده نگاه مثبت داشته و رستگاری جمعی را در تغیرات و عبور از گذشته گرایی به آینده گرایی می دانند. این امر خود نکته آغاز جدال میان محافظه کاران یعنی کسانی که حفظ شرایط کنونی را به هر دلیلی حتی به دلیل حفظ منافع فردی و تحول خواهان نوگرا محسوب می گردد.
اصولا به دلیل ملموس و مشخص بودن شرایط فعلی، محافظه کاران به راحتی می توانند بیان نمایند که از چه چیزی دفاع می کنند و خواستار بقای چه چیزی هستند ولی تحول خواهان در این زمینه به دلیل عدم ملموس بودن آنچه که می خواهند دچار مشکلات جدی می گردند.
به همین دلیل چاره ای جز نشان دادن ایدآل و خواست خود در جوامع دیگر ندارند. یعنی آنچه که ما ما می خواهیم انجام دهیم در فلان جامعه اتفاق افتاده و موفق نیز شده است.
درست در همین جاست که محافظه کاران و واپسگرایان با یک مغالطه و عوام فریبی وارد میدان شده و تحول خواهان را مزدوران آن جامعه خاص معرفی کرده و با ایجاد افسانه و دروغهای کودکانه و عوام فریب شروع به بیان فجایع موجود در آن جامعه می نمایند. چنین رفتاری باعث در تأخیر در حرکت و عدم هماهنگی لازم بین نخبگان و عموم جامعه در رسیدن به آن شرایط متفاوت گشته و در عین حال باعث انباشت مطالبات نیز می گردد. در صورت عدم امکان رسیدن آرام و با شیب ملایم جامعه به آن شرایط، احتمال وجود قیام، شورش، انقلاب، کودتا و تمامی راههای خشونت آمیز مفتوح می گردد. ولی چنین روشهایی نه تنها جامعه را به آن شرایط دلخواه نخواهد رساند بلکه شرایطی بدتر از شرایط کنونی را نیز رقم خواهد زد.
بنابراین لازم است تا تحول خواهان به جای چنین روشهایی روشهای آگاهی بخشی و رشد دادن جامعه و تماما دموکراتیک را پیگیری نموده و جامعه را تشویق به عبور از شرایط کنونی به شرایط متحول آینده نمایند. چرا که تنها در سایه یک توافق و همگرایی عمومی است که جامعه می تواند گامی مثبت و در عین حال سازنده به سوی آینده بردارد.

نویسنده نامشخص

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن