خانه / در حاشیه / تحقیر قاجار و تورکان تفکر رضاخانیست

تحقیر قاجار و تورکان تفکر رضاخانیست

چون قاجاریه نیستند تا از خود دفاع کنند و بعد ها تاریخ را به میل رضاخان نوشتند و برای زیر سوال بردن ترکها و قاجار فقط نفاط ضعف قاجاریه را نام میبرند …. حال انکه قاجار خدمات زیادی نیز به ایران کرده است…بشنویم حرفهای برادر زاده احمد شاه را :
گفتاری از برادرزاده احمد شاه
“من معتقدم که بریتانیا نقش فعالی در ساقط کردن خاندان قاجار از قدرت داشت و این را قبول ندارم که می‌گویند عوامل بریتانیا بدون اطلاع دولت مرکزی این کشور در روی کار آوردن رضاخان شرکت کردند.
من فکر نمی‌کنم که مملکتی مثل بریتانیا که در آن زمان امپراتوری قوی‌ای بود، سفارتخانه‌اش در تهران بدون توافق دولت مرکزی اقدامی بکند.
در وزارت خارجه بریتانیا دفاتری هست که سیاست بلندمدت این کشور را تعیین می‌کند، منقرض کردن سلطنت قاجار هم حتماً از همان سیاست‌هایی است که در این دفاتر تعیین شده و مورد قبول مقامات بریتانیایی بوده است.
خاندان قاجار در آن دوران مشکل، خدمات بزرگی به ایران کرد، آقامحمد خان قاجار این مملکت را که در قرن هجدهم پاره پاره شده بود یکپارچه کرد و هجده سال جنگید تا تمامیت ارضی آن را تامین کند.
در دوران ناصرالدین شاه چون ایران در صلح به‌سر می‌برد و جنگی رخ نداد، فرهنگ و هنر و ادبیات پیشرفت کرد و نوعی رنسانس بوجود آمد که آثار آن هنوز در ایران مشهود است.
ارتش نوین ایران را هم عباس میرزا، ولیعهد فتحعلی شاه با کمک خارجیان و به‌خصوص فرانسوی‌ها شکل داد. قاجاریه ایران را به آستانه دنیای مدرن رساند.”

برگرفته از صفحه شخصی فرهاد بیات

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن