خانه / ایران / تالاب «قورو گول» در آزربایجان شرقی نیز به سرنوشت دریاچه اورمیه دچار شد

تالاب «قورو گول» در آزربایجان شرقی نیز به سرنوشت دریاچه اورمیه دچار شد

معاون اداره محیط زیست آزربایجان شرقی با اعلام خبر خشک شدن تالاب «قوری گل» در این استان، یکی از دلایل مهم آن را مشکلات کانال آبرسانی دانست.

میرمحسن حسینی قمی معاون محیط طبیعی اداره‌ کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی اظهار داشت: یکی از مهم ترین علل خشکی تالاب قوری گل، وجود مشکلاتی در کانال آب رسانی به تالاب است.

 وی همچنین تصریح کرد: «تالاب قوری گل در حوزه‌ی بسته‌ای قرار گرفته و با آب رودخانه تغذیه نمی‌شود. این تالاب در سال ۱۹۹۴ به دلیل مشکلات آبگیری در آستانه‌ی خشک شدن قرار گرفت، اما کانال آبرسانی از ارتفاعات سهند برای احیای آن احداث شد.

عواملی مانند مشکلات فنی و فرسودگی کانال، یخبندان، سیل شدید بهار امسال از دلایل از دست رفتن فرصت‌های آبگیری تالاب مذکور است.

برای احیای این تالاب دو پیشنهاد ارائه شده است؛ تعمیر وضعیت فعلی کانال و دیگری اجرای پروژه‌ی جدیدی است که با اختصاص اعتبار در آینده‌ی نزدیک اجرایی می‌شود.

در صورت اجرای این پروژه، قسمت‌هایی از آب که در بستر طبیعی محیط حرکت می‌کند به صورت قطره‌ای به تالاب قوری گل انتقال داده می‌شود». گفتنی است تالاب قوری گل دارای ۲۰۰ هکتار مساحت بوده و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۹۱۵ متر است.

 

منبع:آرازنیوز

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن