خانه / ایران / بیماری تب کریمه کنگو در آزربایجان شرقی مشاهده نشده است

بیماری تب کریمه کنگو در آزربایجان شرقی مشاهده نشده است

به گزارش بایداق، مدیرکل دامپزشکی آزربایجان شرقی در خصوص آخرین وضعیت بیماری تب کریمه کنگو در استان از عدم مشاهده ی این بیماری در استان خبر داد.

این در حالیست که تعداد افراد مبتلا به بیماری تب کریمه کنگو در سراسر کشور به ۳۱ نفر رسیده است. به گفته رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت سه نفر تا کنون در استان های کرمانشاه، بندرعباس و اصفهان جان خود را از دست داده اند.

تب خون‌ریزی‌ دهنده‌ ویروسی کریمه‌ کنگو، یک بیماری مشترک بین انسان و حیوانات است که در بیشتر مواقع توسط کنه منتقل می‌شود که همه‌گیری بالایی هم دارد.

هرچند درمان این بیماری قابل انجام است اما «محمد مهدی گویا» رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در گفتگو با خبرگزاری ایرنا گفته بیماری تب کریمه کنگو در ۳۰ درصد موارد حتی با اقدامات درمانی با مرگ‌ومیر مواجه بوده و کشنده است.

مدیرکل دامپزشکی آزربایجان شرقی در خصوص آخرین وضعیت بیماری تب کریمه کنگو در استان، گفت: خوشبختانه این بیماری در آزربایجان شرقی مشاهده نشده است.

چهار راه ابتلا به تب کریمه کنگو شامل موارد زیر است:

– تماس مستقیم فرد با خون یا ترشحات بدن حیوان آلوده به ویروس
– آلودگی از طریق کنه ای که از خون حیوان آلوده تغذیه کرده باشد
– انتقال ویروس از انسان به انسان
– تماس فرد سالم با خون و ترشحات فرد بیمار

این بیماری در بین افرادی که با حیوان یا لاشه مثل قصابان ارتباط دارند، بیشتر دیده می شود. دوره نهفتگی بیماری تا سه روز طول می کشد و بعد با علایمی چون تب، اسهال و استفراغ بروز پیدا می کند. در سطح سوم و بحرانی، خون ریزی از بدن و مخاط ها و همچنین زیر پوستی شروع می شود.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن