خانه / بین الملل / بیست و چهارمین سالگرد اشغال شهر آغدام در جمهوری آذربایجان

بیست و چهارمین سالگرد اشغال شهر آغدام در جمهوری آذربایجان

بیست و چهارمین سالگرد اشغال آغدام در جمهوری آذربایجان به نحوی سپری می شود که هیچ اقدام موثری از سوی گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا برای موضوع قره‌باغ صورت نگرفته است.

 آغدام یکی از بزرگترین شهرهای مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان و یکی از نواحی پیوسته به قره باغ کوهستانی است که ۳۵۸ کیلومتر با باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان فاصله دارد.

در روز ۲۳ ژوئیه سال ۱۹۹۳ بخش زیادی از منطقه آغدام آذربایجان از سوی نیروهای ارامنه اشغال می‌‌‌‌شود. در جریان اشغال این شهرستان ۸۸۲ کیلومتر از مساحت ۱۰۹۴ کیلومتری این شهرستان به اشغال ارامنه درآمده است.

ارامنه که با حمایت‌‌‌‌‌‌های آشکار و پنهان روسیه برخی شرکای خود موفق به تسخیر این شهر شدند، پس از قتل و عام‌‌‌‌‌‌های وحشیانه در شهر، اقدام به تخریت و نابود کردن موزه‌‌‌‌‌ها و مساجد تاریخی شهر کردند و بین آنان مسجد تاریخی آغدام نیز وجود دارد که ارامنه آن را به محل نگهداری حیوانات تبدیل کرده‌‌‌‌اند. همچنین در نتیجه این اشغال ۱۲ مرکز صنعتی، ۷۴ مدرسه، و ۲۷۱ مرکز فرهنگی نیز تحت کنترل ارامنه قرار گرفته است.

بر اثر اشغال این منطقه، ۱۲۸ هزار نفر از ساکنان این منطقه به مناطق دیگر کشور پناهنده شده و بطور کلی ۶ میلیارد و ۱۷۹ میلیون دلار خسارت مالی بر این منطقه وارد گشته است. تنها خسارت‌‌‌های مالی وارد شده به این منطقه در زمینه کشاورزی در حدود ۹۹۲٫۸ میلیون منات بوده است.

در درگیری‌‌‌های رخ داده در هنگام اشغال شهر آغدام بیش از ۶ هزار نفر از آذربایجانیان جان خود را از دست دادند. هم اکنون اهالی این منطقه اشغالی آذربایجان در مناطق مختلف کشور مسکون هستند و تعداد آنها در حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است.

لازم به ذکر است که اشغال قره‌باغ در سال ۱۹۸۸ با ادعاهای ارضی ارمنستان علیه جمهوری آذربایجان آغاز شده است. در پی حملات ارمنستان به آذربایجان از سال ۱۹۹۱ بیست درصد از سرزمین‌‌‌های متعلق به آذربایجان، یعنی قره باغ همراه با ۷ شهرستان و ناحیه دیگر اطراف آن به اشغال ارتش ارمنستان درآمده است.

در سال ۱۹۹۴ با امضای توافقنامه بین طرفین آتش بس موقت در منطقه برقرار شده است. از آن زمان نیز گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا به ریاست مشترک روسیه، فرانسه و ایالات متحده آمریکا در مسئله حل صلح آمیز مناقشه قره باغ میانجیگری می‌‌‌کنند که تاکنون فعالیت‌‌های آنها هیچ نتیجه ای نداشته است. تاکنون به چهار قطعنامه صادر شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد آزادی اراضی اشغالی آذربایجان نیز عمل نشده است.

 

منبع: آناج

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن