خانه / بین الملل / بغداد وجود هرگونه توافق جدید با اقلیم کردستان عراق را نفی کرد

بغداد وجود هرگونه توافق جدید با اقلیم کردستان عراق را نفی کرد

دفتر نخست وزیر عراق روز جمعه 8 اکتبر 2017 در واکنش به اظهارات اخیر مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان عراق در بیانیه ای روز پنجشنبه تاکید کرد که هیچ گونه توافق جدیدی با اقلیم کردستان عراق در خصوص مناطق آزاد شده در استان نینوا صورت نگرفته است.

اقلیم کردسنتان اعلام کرده بود که ایاد علاوی و النجیفی با مسعود بارزانی توافق کردند که در باره مناطق مورد اختلاف گفتگو کنند و همزمان تحریم های اقتصادی بر اقلیم رفع شود.

به گزارش تلویزیون العربیه، دفتر حیدر العبادی تاکید کرد میان دولت عراق و اقلیم کردستان عراق هیچگونه توافقی در خصوص مناطق آزاد شده در جریان عملیات آزادی نینوا صورت نگرفته است و سرنوشت این مناطق بر مبنای توافق قبلی غیر قابل تغییر است.

طبق این بیانیه، نیروهای پیشمرگه کرد همچنان در کنار نیروهای مسلح عراق با گروه تروریستی داعش در استان نینوا می جنگند.

بیانیه دولت عراق افزوده است که در توافق صورت گرفته با اقلیم کردستان عراق تصریح شده است که نیروهای پیشمرگه کرد از مناطقی که در جریان عملیات نینوا آزاد می کنند، بعد از آزادی کامل موصل باید عقب نشینی کنند و در برخی مناطق این قانون اعمال شده است.

براساس بیانیه دفتر نخست وزیر عراق، نیروهای پیشمرگ کرد طبق توافق صورت گرفته باید به مواضع سابق خود پیش از شروع عملیات موصل بازگردند.

این بیانیه در عین حال افزوده است که مناطقی که در دوره دولت های سابق عراق و قبل از شروع عملیات موصل، تحت کنترل نیروهای پیشمرگه کرد بوده‌اند، مشمول قانون اساسی عراق است و باید قانون اساسی تابعیت این مناطق را مشخص کند.

در همین حال عبدالکریم عبطان یکی از نمایندگان پارلمان عراق گفت:«هر نوع گفتگویی در باره سرنوشت مناطق مورد اختلاف باید از طریق پارلمان عراق حل و فصل شود».

این نماینده افزود :«مسائلی که به خاک عراق مربوط می شود از طریق گفتگوهای خارجی نمی تواند حل شود مداخله کشورهای خارجی می تواند هراق را بخ یک فاجعه جدید سوق دهد و همه پرسی اقلیم عراق اگر از طریق پارلمان حل نشود به جنگ داخلی منجر خواهد شد».

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن