خانه / ایران / برگزاری هشتمین کنگره نشریات ادبی جهان تورک در قزاقستان

برگزاری هشتمین کنگره نشریات ادبی جهان تورک در قزاقستان

هشتمین کنگره نشریات ادبی جهان تورک به همت کانون نویسندگان آوراسیا، سازمان بین المللی فرهنگ تورک (تورکسوی) و آژانس همکاری و همیاری تورک (تیکا) در چارچوب برنامه های معرفی تورکستان به عنوان پایتخت فرهنگی جهان تورک به میزبانی والیگری قزاقستان جنوبی و با شرکت ۳۴ نشریه ادبی از کشورها و جوامع مختلف تورک از جمله آزربایجان شمالی، آزربایجان جنوبی، باشقوردستان، قاقاووز ائلی، چوواشستان، قزاقستان، قرقیزستان، کریمه، ازبکستان، تاتارستان و تورکیه در روزهای ۱۲ الی ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۷ برگزار شد.

پیش از آغاز کنگره بقعه تاریخی خواجه احمد یسوی معروف به پیر تورکستان مورد بازدید شرکت کنندگان قرار گرفت.

به گزارش وب سایت مرکز مطالعاتی تبریز کنگره در سالن کنفرانس مرکز فرهنگی دانشگاه احمد یسوی آغاز بکار نمود. سپس مقاله نورسلطان نظربایف تحت عنوان “رستاخیز معنوی” که در آن سیاستهای فرهنگی قزاقستان معرفی گردیده از سوی پروفسور دکتر فیرات پورتاش، دکتر یعقوب عمر اوغلو، تودور زانت، محمدرضا هیئت و سودابه آقابالایوا مورد ارزیابی قرار گرفت و سخنرانان از تصمیم دولت قزاقستان جهت گذر به الفبای لاتین ابراز خوشنودی کردند.

محمدرضا هیئت صاحب امتیاز و مدیرمسئول مجله وارلیق، عضو هیئت علمی دانشگاه دولتی آنکارا و مدیر مرکز مطالعاتی تبریز در سخنرانی خود ابراز امیدواری کرد که قزاقستان با استفاده از تجربیات آزربایجان و تورکیه بتواند با کمترین اختلاف در انتخاب حروف، الفبای لاتین را جایگزین الفبای کیریل کند تا راه برای ایجاد زبان نوشتاری مشتورک میان تورکهای جهان هموارتر گردد.

در ادامه مراسم جایزه بهترین ادیب سال به نمایندگی از شکرالله نویسنده بزرگ ازبک به آقای دوران تاجعلی یف اعطا شد.

سپس طی نشستهای مختلفی راههای افرایش فعالیت‌ها و تقویت همکاریها میان نشریات ادبی جهان تورک ترتیب یافت و مدیران مسئول هر نشریه به سخنرانی پرداختند.

همچنین هیئتی از اعضای کنگره به منظور سپاسگزاری با جانسید تویمه بای والی محترم قزاقستان جنوبی دیدار و در مباحثات مربوط به تغییر الفبا شرکت کردند.

در آخرین نشست کنگره پروفسور دکتر ایلبر اورتایلی از اندیشمندان معروف تورکیه در خصوص تغییر الفبا در طول تاریخ و تاثیرات آن سخنرانی نمود.

 

منبع: آراز نیوز

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن