خانه / ایران / بررسی جنجال بر سر سند آموزشی ۲۰۳۰ در مجلس

بررسی جنجال بر سر سند آموزشی ۲۰۳۰ در مجلس

سند آموزشی یونسکو یکی از موضوع‌های جنجالی انتخابات ریاست جمهوری در ایران و بهانه‌ی حمله و اتهام‌زنی به دولت بود. روحانی می‌گوید از این “توطئه” نمی‌گذرد و وزیر اطلاعات قرار است برای پیگیری اتهام‌ها به مجلس برود.

در جریان مبارزات انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری شماری از رسانه‌های وابسته به اصول‌گرایان، به ویژه حامیان ابراهیم رئیسی، به بهانه اجرای سند آموزشی موسوم به “چارچوب اقدام آموزش ۲۰۳۰” یونسکو، تبلیغات گسترده‌ای علیه دولت بر پا کردند.

در اطلاعیه‌ها و بولتن‌هایی که در شهرها و روستاها پخش و در فضای مجازی نیز انتشار یافت ادعا می‌شد که با اجرای این سند قرار است از جمله روش‌های خودارضایی به کودکان آموزش داده شده و همنجس‌گرایایی میان آنها تبلیغ شود.

فاطمه سعیدی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی می‌گوید “برای کشف ریشه تهمت‌های مرتبط با سند ۲۰۳۰” از وزیر اطلاعات دعوت شده تا در مجلس حضور یابد.

نماینده تهران در مجلس و عضو هیئت رئیسه فراکسیون امید در یادداشتی که جمعه، پنجم خرداد در کانال تلگرامی خود منتشر کرده نوشت: «سازندگان این دروغ‌ها مستقیما بیش از یک میلیون معلم را مورد شنیع‌ترین تهمت‌ها قرار دادند؛ شب‌نامه‌هایی توزیع کردند که محتوایش سراسر کذب بود، با این حال مردم در نهایت فریب این دروغ‌پردازی‌ها را نخوردند.»

سعیدی می‌گوید که در ایام انتخابات “بداخلاقی‌های فراوانی را مشاهده کردیم” که هر یک در جای خود قابل پیگیری است. او خاطر نشان کرد که “تهمت به معلمان” را تا آخر پیگیری خواهد کرد.

رئیس جمهور، حسن روحانی و معاون اول او اسحاق جهانگیری در سخنرانی‌ها و مناظره‌های انتخاباتی بارها رقیبان خود را به دروغ‌گویی درباره این سند آموزشی متهم کرده‌اند.

جهانگیری یک روز پیش از برگزاری انتخابات، درباره تبلیغات علیه این سند آموزشی در بیانیه‌ای نوشت: «عده‌ای شایعات گسترده و به شدت نادرستی را در سطح جامعه متدین و غیرتمند کشور گسترش داده‌اند که تبعات و مخاطرات غیرقابل جبرانی را برای نظام و سرمایه اجتماعی کشور در پی خواهد داشت.»

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به “ادامه شایعات مسموم و اقدامات مخرب” که به گفته‌ی او بر پایه اطلاعات جعلی و نادرست استوار شده‌اند این تبلیغات را “مصداق بارز اشاعه فحشا و بهتان به کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، توهین به معلمان متعهد و آموزش و پرورش کشور و تشویش اذهان عمومی” خواند.

در سند آموزشی یونسکو بر مسائلی مانند آموزش حفاظت از محیط زیست، برابری جنسیتی، رفع تبعیض از اقلیت‌ها، حقوق شهروندی و ضرورت فراهم شدن فرصت‌های برابر اجتماعی برای زنان و مردان تاکید شده است.

دادن اطلاعات نادرست به خامنه‌ای؟

رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای اندکی پیش از انتخابات در دیدار با جمعی از فرهنگیان به شدت با سند آموزشی یونسکو مخالفت کرد و گفت که ایران “زیر بار چنین سندهایی نمی‌رود”.

حسن روحانی در یکی از سخنرانی‌های انتخاباتی خود این واکنش خامنه‌ای را پیامد اطلاعات نادرستی عنوان کرد که درباره توصیه‌های آموزشی یونسکو و چگونگی اجرای آن در کشورهای مختلف به او داده‌اند.

پیش‌نویس اولیه “چارچوب اقدام آموزش ۲۰۳۰” خرداد ماه ۱۳۹۴ به اجلاس مجمع جهانی آموزش در اینچئون کره جنوبی ارائه شد و متن نهایی آن آبان‌ماه همان سال در اجلاس مقامات عالی‌رتبه آموزش جهان، در حاشیه ۳۸مین اجلاس کنفرانس عمومی ‌یونسکو مورد موافقت قرار گرفت.

علی اصغر فانی، وزیر وقت آموزش و پرورش در همان اجلاس اعلام کرد: «جمهوری اسلامی ‌ایران خود را متعهد به بخش‌هایی از “چارچوب اقدام آموزش ۲۰۳۰” که به هر شکلی در تعارض با مقررات و اولویت‌های ملی، باورهای دینی و ارزش‌های فرهنگی جامعه ایرانی تفسیر و تعبیر شوند، نمی‌داند.»

روحانی: از این توطئه نمی‌گذرم

حسن روحانی پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، تبلیغ علیه سند آموزشی یونسکو را توطئه خواند و گفت: «چقدر رفتند سم‌پاشی کردند گفتند اسلام از دست رفت و در تمام مدارس ما اخلاق زیر پا گذاشته می‌شود. هر کسی تهمت زد، توهین کرد و غیبت کرد از همه گذشتم ولی از این توطئه ۲۰۳۰ نمی‌گذرم.»

رئیس جمهور با طرح این پرسش از رقیبان خود که “چرا به معلمان و دانش‌آموزان ما توهین کردید” تصریح کرد که این موضوع را حتی تا پایان دولت دوازدهم نیز دنبال خواهد کرد.

بدین ترتیب دعوت از وزیر اطلاعات، محمود علوی، برای حضور در کمیسیون آموزش مجلس باید با استقبال دولت روبرو شود.

چنان که نماینده تهران در کانال تلگرامی خود نوشته، وزیر اطلاعات به مجلس دعوت شده تا نمایندگان را “در جریان آخرین اقدامات نهادهای امنیتی” برای کشف ریشه‌های تهمت‌پراکنی و پخش اخبار نادرست درباره سند آموزشی یونسکو قرار دهد.

دویچه وله فارسی

این مطلب را شیر کنید

Check Also

انجام کاوش‌ها و مطالعات باستان‌شناسی در قلعه ماکو

بنا به گزارشات منتشر شده، کار مرمت و رسیدگی به قلعه تاریخی ماکو از چندی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن