خانه / ایران / بررسی اتهام «تجزیه طلبی» در قشقایی / بخش اول

بررسی اتهام «تجزیه طلبی» در قشقایی / بخش اول

✓ بررسی اتهام «تجزیه طلبی» در قشقایی
✓ بخش اول

از آغاز شکل گیری جنبش هویت طلبی در بین ترکان قشقایی، مهمترین و پرکاربردترین اتهامی که به برخی فعالان این جنبش زده شده است «تجزیه طلبی» و «جیره خواری و‌وابستگی» به دو کشور ترک همسایه یعنی آذربایجان و به ویژه ترکیه بوده است.

این عناوین اتهامی از ریشه و‌اساس باطل و عبارت از یک هیاهوی رسانه ای سیستماتیک است . در این نوشته من تلاش خواهم نمود برای تنویر اذهان عمومی به واکاوی این مساله بپردازم و جهت طولانی نشدن مطلب در چند بخش منتشر خواهم کرد.

بخش اول؛ فعالیت سیاسی در قشقایی

مفاهیم سیاسی تعاریف و چهارچوبهای خود را دارند. تجزیه طلبی نیز فارغ از خوب یا بد بودن ماهیت آن یک ایده و طلب سیاسی است. بدین صورت که افرادی با این ایده مشترک گرد هم آمده، پلاتفرم سیاسی خود مبنی بر اعتقادشان به جدایی و‌شکل گیری واحد سرزمینی جدید، خطوط جغرافیایی، پرچم و دیگر مولفه های شکل دهنده یک ملت و سرزمین جغرافیایی را تعریف کرده و برای برآورده شدنش تلاش میکنند.

قشقایی ها پس از انقلاب از لحاظ ساختار سیاسی به کل دگرگون شده و هرگز هم امکان شکل گیری یک حزب، سازمان و‌گروه سیاسی در میانشان وجود نداشته است. این رویه تا به امروز نیز پابرجاست و اکنون هیچ تشکیلات و‌گروه سیاسی که پلاتفرم واحدی برای مطالبات خود طرح کرده باشند وجود ندارد.
از منظر فعالیتها و تحرکات انفرادی نیز در درون ایران فعال سیاسی قشقایی به معنای حقیقی کلمه اصلا وجود ندارد. فعالیت سیاسی علنی و قومی در ایران به دلیل ماهیت فاشیستی و سرکوبگرانه حکومت ،ضد انقلابی خوانده شده و مجازات در پی دارد. زندانهای ایران مملو از زندانیان عرب و کرد و بلوچ و آذربایجانی است اما همچنان فعالان زیادی در بدنه این گروه های اتنیکی در درون ایران به فعالیت سیاسی خود ادامه میدهند . حال آنکه در قشقایی ها هیچ شخصی با این ویژگی ها نمیتوان یافت.
در میان هزاران هزار قشقایی خارج از ایران نیز تعداد فعالانی که در معنای حقیقی آن فعالیت علنی و آشکار سیاسی با اهداف قومی داشته باشند با ارفاق به تعداد انگشتان یک دست نمیرسد.
در میان همین فعالین محدود و انگشت شمار نیز هرگز تمایل و گرایشی برای اهداف تجزیه طلبانه وجود نداشته است.

تجزیه طلبی یعنی تلاش برای جداکردن بخشی از خاک یک کشور و این به معنای زیر سوأل بردن حاکمیت سرزمینی و اقتدار حکومت مستقر در یک کشور است و‌ رژیم مستقر در ایران از همان آغاز به شدت با آن مقابله کرده است( وقایع ترکمن صحرا، کردستان و خوزستان).
همین الان بیش از نیمی از زندانیان سیاسی ایران را کرد ها تشکیل میدهند که عناوین اتهامی آنان تجزیه طلبی و عضویت و یا هواداری از احزاب سیاسی کرد مانند کومله و حزب دموکرات کردستان است. این زندانیان یا در انتظار اجرای حکم اعدام خود هستند یا به تحمل حبس های بلند مدت محکوم شده اند.
در میان قشقایی ها اما حتی یک زندانی سیاسی وجود ندارد! حتی یک مورد مشاهده نمیشود که فعالی از قشقایی صرفا به دلیل مطالبه قومی دستگیر و حکمی حتی شش ماهه گرفته باشد. تاکنون هیچ اجماعی از فعالان قشقایی که مورد اتهام هم ایلی هایشان هستند مبنی بر تجزیه طلبی شکل نگرفته و هرگز پلاتفرمی با این عنوان تعریف نشده است.
با توجه به جولان دو نهاد اطلاعاتی و امنیتی گردن کلفت (وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه) و اشراف کامل اطلاعاتی آنان که حتی تا اتاق خوابهای مردم نیز میرسد آیا این سوأل مبتدی پیش نمی آید که با این همه پروپاگاندا و سینه درانی برخی از خودی های ما چرا هنوز حتی یک جوان قشقایی برای مدت بیست و‌چهار ساعت هم که شده بازداشت و با این عنوان اتهامی رو به رو نشده است؟!
برای روشن تر شدن مساله به این نکته مهم باید توجه کرد.
احزاب سیاسی کرد در ایران و‌مشخصا حزب دموکرات کردستان که یکی از قدیمی ترین احزاب سیاسی ایران است با وجود رهبران بزرگ و پخته ای مانند دکتر قاسملو و ساختار حزبی و تشکیلاتی قدر قدرت و منابع مالی وسیع و حمایتهای سیاسی و اقتصادی برون مرزی و چند دهه فعالیت سیاسی و مبارزات مسلحانه نتوانستد حتی خودگردانی منطقه ای در چهارچوب مرزی ایران برای کرد ها به ارمغان بیاورند. حال چگونه میتوان اتهام تجزیه طلبی را متوجه قشقایی ها نمود که حتی یک فعال سیاسی قومی در داخل ایران ندارد؟!

در بخش دوم این نوشته تلاش خواهم کرد بی اساس بودن ادعای تلاش دولتهای همسایه برای تجزیه ایران را واکاوی کنم.
امید است آنانیکه اهل تفکر و تعقل هستند آینده و سرنوشت یکی ملت چند میلیونی را قربانی غرض ورزی ها و تبلیغات رسانه ای عده ای تمامیت خواه نکنند.

روح الله مرادی قشقایی

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن