خانه / ایران / بحث سیاسی ممنوع / مشکل سیاست گریزی جامعه آذربایجان

بحث سیاسی ممنوع / مشکل سیاست گریزی جامعه آذربایجان

در روزگاری نه چندان دور جمله بحث سیاسی ممنوع را می شد در دیوار اکثر قهوه خانه های آزربایجان دید.اکنون نیز هنوز این جمله در دیوار بعضی قهوه خانه ها خود نمایی می کند. امروزه نیز در سایه تکنولوژی و فضای مجازی بسیاری از گروهها و مکانهای این فضا تبدیل به قهوه خانه های مجازی شده و بسیاری در این فضای مجازی حضوری دائمی دارند در کنار نام و قوانین گروه جمله بحث سیاسی و پستهای سیاسی ممنوع به وفور دیده می شود.
جمله مذکور نمودی از سیاست گریزی حاکم بر جامعه آزربایجان است. این جمله در کنار سیاست زدگی گسترده در میان مدیران حکومتی، گرچه ظاهرا تشکیل پارادوکس می دهد ولی در واقع مکمل هم هستند.
جامعه سیاست گریز و به دور از فهم و عمل عمیق سیاسی در کنار نخبگان ابزاری سیاست زده و غرق در ابتذال سیاسی که سیاست را تنها ابزاری در خدمت منافع مادی شخصی و باندی می پندارند و از آن نردبانی برای ارتقای شغلی و مقامی خود به وجود می آورند دو گانه ای متفاوت ولی در اصل مکمل هم را تشکیل می دهند.
نتیجه این ذهنیت در نهایت به بی تحرکی و بی پناهی جامعه و سردرگمی آن منجر شده و جامعه همیشه دچار تاخیر درکی و رفتاری در اکثر امور سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و…می شود.
در چنین حالتی است که بسیاری از همان اشخاص سیاست زده که خود را به جای متخصصین امور سیاسی جا می زنند با وقاحت اعلام می نمایند که جامعه ما جامعه ای استثنایی و غیر قابل پیش بینی است.
در صورتی که جامعه دچار بیماری سیاست گریزی شده است و در فقدان فهم جدی و عمیق عمومی از مسئله سیاست و تقلیل امر سیاسی به کلی گویی های پیش پا افتاده ،کم عمق، کلیشه ای و مبتذل و در سایه حاکمیت کوتوله های سیاسی بر ذهن و زندگی مردم، معلوم است که هیچ فهم و درک و شناختی وجود نخواهد داشت و هر امر و اتفاق سیاسی غیر قابل درک و پیشبینی خواهد بود.
اصولا محیط سیاست گریز، ساخته و پرداخته ذهنیت مبتذل کسانی است که سیاست را نه میدان و یا ابزاری برای رشد جامعه و یا مدیریت آن که منجلابی از فساد می بینند که توسط آن می باید تنها و تنها به منافع شخصی و باندی دست یافت.
فروکاستن سیاست به امری شخصی و فروغلتاندن آن در باتلاق ابتذال ِ کاست گرایانه ی الیگارشیک ایجاب می کند تا جامعه را همواره از امر سیاسی دور نگاه داشت و با توسل به تمامی ابزارهای سخت افزاری و نرم افزاری سرکوب و سانسور و تهدید و تطمیع و تحمیق جامعه را سیاست گریز نمود.
چنین جامعه ای همواره دچار سردرگمی و بی هدفی شده و نمی تواند تصمیمات درست را در مقاطع و موقعیت های ویژه بگیرد. بنابراین اراده و تصمیمات دیگران همواره بر آن دیکته و تحمیل می گردد.
فرو غلتیدن در سیاست گریزی، جامعه را تسلیم کسانی می کند که همواره سعی دارند تا کرکس وار روح و جسم جامعه را به خاطر منافع شخصی خود دریده و با پمپاژ دائمی بی سوادی و بی درکی سیاسی به جامعه، آن را بی تحرک و تسلیم خود نمایند.
از این رو جامعه سیاست گریز جامعه ای بلوغ نیافته و صغیر شمرده می شود که همواره در معرض جو گرفتگی و تشنج است و با وزش هر بادی جهت عوض کرده و اسیر دست کوتوله های سیاست زده می گردد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

روحانی: نمی‌دانیم پایان کرونا کی هست مردم دست‌ها را شسته و ماسک بزنند

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »  حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جلسه ستاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن