خانه / ایران / بارزانی کوچ اجباری تورکمن ها از کرکوک را آغاز کرده است

بارزانی کوچ اجباری تورکمن ها از کرکوک را آغاز کرده است

به گزارش بایداق – پس از پایان همه پرسی، پیشمرگ‌های بارزانی با اخراج شمار زیادی از خانوارهای تورکمن و عرب، کوچ اجباری غیر کردها از کرکوک را آغاز کرده‌اند.

شاهدان عینی در کرکوک  اعلام کردند که پیشمرگه ها و نیروهای امنیتی کرد ده‌ها خانواده آواره غیر کرد که به احتمال قوی تورکمن هستند را  از استان کرکوک بیرون کردند.

به گزارش بایداق ، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، شاهدان عینی اعلام کردند که عملیات کوچ اجباری همزمان با برگزاری همه‌پرسی در استان‌های این اقلیم و مناطق مورد مناقشه صورت گرفت.

ابوعلی، یکی از آوارگان  عرب در استان کرکوک می‌گوید که نیروهای امنیتی کرد به آن‌ها گفتند که باید شهر را فورا ترک کنند وگرنه مورد مجازات قرار می‌گیرند.

وی گفت: نیروهای کرد به ما گفتند که دیگر نباید به این استان بازگردیم چراکه این استان دیگر وابسته به کشور کردستان است و اعراب و تورکمن در آنجا جایی ندارند و از قبل هم متعلق به کردها بوده است درنتیجه کسی غیر از کردها حق اقامت در آنجا را ندارد.

محمد، یکی دیگر از آوارگان تورکمنی می‌گوید: به من نیز گفتند که فورا این استان را ترک کنم اما دلایل آن را به من نگفتند. من مجبور شدم آنجا را ترک کنم بدون اینکه وسایل و اسباب و اثاثیه‌ام را بردارم. کردها تبعیض زیادی در حق ساکنان این استان قائل می‌شوند و با استقرار گسترده نیروهای کرد هر لحظه امکان وقوع جنگ وجود دارد.

وی گفت: بدرفتاری با اعراب و ترکمان‌ها بخاطر آن است  که آن‌ها با شرکت در همه‌پرسی مخالفت کردند.

ثامر از دیگر آوارگان گفت که خروجی‌های شهر کرکوک پر از خانواده‌هایی شده است که مجبور به خروج از شهر هستند.

اقلیم کردستان عراق با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و جهانی روز دوشنبه همه پرسی استقلال را برگزار کرد و براساس نتایج اولیه  و قابل پیش بینی بیش از ۹۰ درصد مردم رأی موافق داده‌اند.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

زلزله در آذربایجان‌غربی

زمین لرزه ای به بزرگی ۴.۹ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۲۱ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن