خانه / بین الملل / ایگاه اینترنتی مدرن: آزربایجان شمالی حق دارد از زرادخانه خود برای بازپس گیری قره باغ استفاده کند

ایگاه اینترنتی مدرن: آزربایجان شمالی حق دارد از زرادخانه خود برای بازپس گیری قره باغ استفاده کند

به گزارش ۵۰ میلیون، پایگاه اینترنتی «مدرن» آزربایجان شمالی در تحلیلی درباره نتایج سفر اخیر روسای گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا به آزربایجان شمالی و ارمنستان اشغالگر، نوشت : « طبیعی است که باکو از حق استفاده کامل از سلاح هایش در اراضی خود را برخوردار است.»

مدرن نوشت : « به علت اینکه سازمان ملل و تمامی جامعه جهانی، قره باغ را متعلق به آزربایجان شمالی می دانند، باکو برای حل مسائل داخلی خود از حق استفاده کامل از سلاح هایش برخوردار است. روسای گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا و جامعه جهانی نیز این را خوب درک می کنند.»

مدرن با اشاره به بیانیه روسای گروه مینسک و اظهار نگرانی درباره تشدید وخامت اوضاع در مناقشه قره باغ افزوده است : « روسای گروه مینسک درباره راه های حل مناقشه اظهارات غیرمشخصی بیان می کنند. در بیاینه روسای گروه مینسک اعلام شده است که هدف از سفر این گروه به منطقه در ماه ژوئن، مذاکره درباره مواضع طرفین درباره گام های برداشته شده پس از دیدار سه جانبه وزرای خارجه روسیه و آزربایجان شمالی و ارمنستان اشغالگر در ۲۸ آوریل گذشته در مسکو و نیز بررسی اوضاع منطقه مورد مناقشه بوده است. در این بیانیه آمده است که روسای گروه مینسک در ۱۰ ژوئن در ایروان با سرژ سرکیسیان ، رییس جمهوری ارمنستان اشغالگر و در ۱۹ ژوئن در باکو با الهام علی یئف ، رئیس جمهور آزربایجان شمالی دیدار و در هر دو پایتخت با وزرای امور خارجه و دفاع دو کشور رایزنی کرده اند. در ۱۲ ژوئن نیز روسای گروه مینسک به قره باغ سفر کرده و در آنجا نیز با رهبران حاکمیت مستقر در آنجا دیدار کرده اند. میانجیگران به نواحی اطراف قره باغ کوهستانی از جمله زنگیلان، قبادلی، لاچین و کلبجر سفر کرده اند. »

مدرن نوشت : « در مذاکراتی که در باکو انجام شد، روسای گروه مینسک درباره نقض اخیر آتش بس در نزدیکی خط تماس ابراز نگرانی کرده اند. آنها از رهبران آزربایجان شمالی خواسته اند در آینده از تشدید اوضاع خودداری شود. روسای گروه مینسک همین درخواست را از رهبران ارمنستان اشغالگر و قره باغ مطرح کرده اند. در هر دو پایتخت، روسای گروه مینسک خواهان نشان داده شدن اراده سیاسی و حضور باوجدان در مذاکرات شده اند و تاکید کرده اند که صلح ، تنها راه حل مناقشه قره باغ است. به نظر می رسد که روسای گروه مینسک از تمامی ابزارها برای جلوگیری از تکرار شدن درگیری های ماه آوریل سال گذشته در قره باغ جلوگیری کنند.

اما جالب است که این دیپلمات ها برغم تاکیدشان بر حفظ آتش بس و ایجاد سازوکار رعایت آن ، هیچ پیشنهادی برای حل مساله ارایه نمی دهند. تنها ، ایگور پوپوف، رییس روسی گروه مینسک اعلام کرد که روسای جمهور آزربایجان شمالی و ارمنستان اشغالگر برای دیداری تازه آماده هستند. اما، زمان و جزییات دقیق این دیدار نیز معلوم نیست. »

مدرن افزوده است : « به موازات این ، روسای گروه مینسک به خوبی درک می کنند که توان نظامی آزربایجان شمالی افزایش یافته و بر ارمنستان اشغالگر به لحاظ نظامی و سیاسی برتری یافته است. در چنین شرایطی، درخواست از آزربایجان شمالی برای حفظ وضع موجود ، به هیچ وجه منطقی نیست. نمی توان فراموش کرد که طی سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ میان آرربایجان شمالی و سازمان «روسوبورون اکسپورت» Rosoboroneksport روسیه قرارداد تسلیحاتی چهار میلیارد دلاری امضاء شده است و تا اواخر سال ۲۰۱۴ این رقم به پنج میلیارد دلار رسیده است. براساس این قرارداد، روسیه ۹۰ تانک مدرن تی – ۹۰ به آزربایجان شمالی فروخته است. همچنین زرهپوش ها و تجهیزات توپخانه ای و بالگردهای نظامی و سایر تجهیزات نظامی خریداری شده است.

آزربایجان شمالی همچنین با انعقاد قراردادهای مشابهی با اسراییل ، ترکیه ، اوکراین ، بلاروس و پاکستان، زرادخانه ای با جدیدترین سلاح ها جمع کرده است و حق دارد از این تسلیحات استفاده کند.»

این مطلب را شیر کنید

Check Also

نوید افکاری اعدام شد

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق » حسن یونسی، وکیل خانواده افکاری، به نقل از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن