خانه / ایران / ایران مصوبه جدید سنای آمریکا علیه جمهوری اسلامی را “قانون مادر” خواند

ایران مصوبه جدید سنای آمریکا علیه جمهوری اسلامی را “قانون مادر” خواند

در واکنش به تصویب طرح تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران در سنای آمریکا، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفت که این طرح «قانون مادر برای تحریم‌های جدید علیه ایران» و «زمینه‌ساز انواع تحریم‌های مختلف» است. همزمان سخنگوی وزارت امورخارجه ایران گفت که «هیأت نظارت بر اجرای برجام، اقدامات متقابل و متناسب را برای تأمین منافع ملی کشور با قاطعیت اتخاذ خواهد کرد».

سنای آمریکا، روز پنجشنبه ١۵ ژوئن، طرح تحریم‌های جدید علیه ایران را با اکثریت آرا به تصویب رساند و از ١٠٠ سناتور، فقط ٢ نفر: سناتور “برنی سندرز” از ایالت ورمانت و سناتور “رند پال” از کنتاکی، به این طرح رأی منفی دادند.

طرح تحریم‌ها و متمم‌های آن علیه ایران همراه با تحریم روسیه در یک لایحه گنجانده شده است. با این حال این طرح برای تبدیل شدن به قانون، باید به تصویب مجلس نمایندگان آمریکا و سپس به امضای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برسد.

طرح جدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، اشخاصی را که در برنامه موشکی ایران دخالت دارند و یا هر شخصی را که با آن‌ها در ارتباط است و در این رابطه دادوستد می‌کند، شامل می‌شود. این لایحه همچنین دربرگیرنده تحریم‌هایی علیه سپاه پاسدارن و تحریم‌های تسلیحاتی است.

سناتورهای آمریکایی می‌گویند که این تحریم‌ها مانعی برای اجرای توافق هسته ای ١+۵ نیست؛ اما بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران روز جمعه ١۶ ژوئن گفت: «جمهوری اسلامی ایران مفاد و متن این قانون و روند تصویب آن در مجلس نمایندگان و امضای احتمالی توسط رئیس جمهور آمریکا را با دقت زیر نظر و بررسی دارد و هیأت نظارت بر اجرای برجام، اقدامات متقابل و متناسب را برای تأمین منافع ملی کشور با قاطعیت اتخاذ خواهد کرد».
این مقام جمهوری اسلامی، آنچه درباره نیروهای نظامی و توانمندی‌های موشکی ایران در این طرح آمده را «کاملاً ناموجه و غیرقانونی» خواند و گفت: «برنامه‌های دفاعی موشکی جمهوری اسلامی ایران کاملاً مشروع بوده و حتی با قطعنامه 2231 مغایرتی ندارد و هیچ اقدامی قادر نخواهد بود جمهوری اسلامی ایران را از حق دفاعی مشروع خود منع کند».

 

همزمان حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران، روز جمعه  ۲۶خرداد/ ١۶ژوئن، در حاشیه نماز جمعه ورامین، به خبرگزاری صدا و سیما درباره طرح تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی گفت: «هر کدام از گزارش‌هایی که طبق این طرح باید تهیه شود، می‌تواند مبنای تحریم جدید علیه جمهوری اسلامی ایران شود».
نقوی گفت: «این طرح به رییس جمهور آمریکا هم اجازه می‌دهد با دستورات اجرایی، تحریم‌های جدید علیه ایران اعمال کند بدون اینکه نیاز به مصوبه قانونی داشته باشد».
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، این مصوبه را «نقض آشکار متن برجام» خواند و گفت: «انتظار می‌رود هیئت نظارت بر برجام، مطابق مسئولیت‌های متذکرشده از سوی رهبر جمهوری اسلامی به وظیفه خود عمل کند».

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن