خانه / ایران / ایران حامی یا قربانی تروریسم

ایران حامی یا قربانی تروریسم

در پی وقوع نخستین عملیات شبه تروریستی همزمان در دو مکان تهران، اظهارات مختلفی از سوی مقامات سیاسی ـ امنیتی رژیم ایران صورت گرفت. این حادثه واکنشهای متفاوتی را نیز از سوی کشورهای منطقه برانگیخت. حدود دو دهه از شکل گیری گروههای تروریستی با ایدئولوژی اسلامی بنیادگرا می گذرد. طالبان، القاعده، بوکوحرام، داعش و … با وجود تفاوت های جزئی در اندیشه و عملشان همگی تحت لوای سلفی گری شناخته می شوند. این گروهها با قرائت سلفی از اسلام علیه هر گونه مذهب و ایدئولوژی دیگر غیرهمسو با خود اعم از غیرمسلمین و حتی برخی از مسلمین جبهه گیری کرده و با تبلیغات آشکار خود آنها را تکفیر می نمایند. رایج ترین روش مواجهه این گروههای بنیادگرا با دشمنان ایدئولوزیک یا به زعم خودشان کفار، اجرای عملیات تروریستی عمدتا انتحاری و قتل و کشتار مسلحانه مردم عادی در مکانهای عمومی شهرهای بزرگ کشورهای خصم آنهاست.
از حمله به برجهای سازمان تجارت جهانی در نیویورک تا عملیات متعدد تروریستی در لندن، پاریس، قاهره، استانبول، بغداد، کابل، دهلی نو و … هیچ نقطه ای از گزند حملات بنیادگرایان در امان نمانده است. از جمله کشورهای دشمن و مردمان مورد حمله در تبلیغات گسترده و عملیات مختلف گروههای تروریستی مذکور، رژیم ایران و شیعیان مورد حمایت آن در سراسر منطقه خاورمیانه می باشد. اما دشمنی آنها با ایران تا پیش از وقوع حملات اخیر تهران از سطح تبلیغات و لفاظی های رسانه ای فراتر نرفته بود. از اینرو همواره ایران به عنوان اصلی ترین حامی تروریسم در منطقه که بطور آشکار از حماس، حزب الله، اخوان المسلمین، حوثی های یمن و شیعیان لبنان، سوریه، عراق، بحرین, عربستان و پاکستان حمایت می کند، متهم به همکاری پنهان با طالبان، القاعده و داعش نیز بوده است. چرا که تا کنون هیچگونه عملیات تروریستی از طرف گروههای نامبرده در داخل مرزهای ایران انجام نگرفته بود. همچنانکه معلوم شده بعضی از سرکرده های القاعده و طالبان به همراه اعضای خانوده شان در خانه های امنی در تهران و دیگر شهرهای ایران سکونت دارند. لذا وقوع نخستین حادثه تروریستی از این قبیل در تهران آن هم بلافاصله بعد از اجلاس سران کشورهای اسلامی در ریاض و نیز شدت گرفتن بحران انزوای قطر از سوی دولتهای عربی به اتهام حمایت از گروههای تروریستی و همسوئی با ایران در سیاستهای منطقه ای در حالیکه خود ایران متهم به حمایت و تأمین مالی گروههای تروریستی متعدد می باشد، برای اذهان عمومی و محافل فکری دنیا بسیار سؤال برانگیز شده است.
علیرغم محکومیت این حادثه تروریستی و اظهار همدردی و تأسف برخی از کشورها با مردم ایران، اما هنوز انگشت اتهام به سوی رژیم ایدئولوژیک ایران و نهادهای امنیتی ـ نظامی آن به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دراز است که مانند اختاپوسی در سراسر خاورمیانه و حتی فراتر از آن رد پایش را می توان در حملات مرگبار و عملیات وحشیانه تروریستی پیدا کرد.
حال باید دید واقعا تغییری در استراتژی منطقه ای داعش صورت گرفته است یا این هم یکی دیگر از نمایشهای مظلوم نمائی بزرگترین حامی تروریسم در خاورمیانه است!

بایرام انزللی

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن