خانه / ایران / ایرانیان مقیم کانادا در انتخابات ریاست جمهوری قادر به رای دادن نخواهند بود

ایرانیان مقیم کانادا در انتخابات ریاست جمهوری قادر به رای دادن نخواهند بود

منابعی آگاه در دولت کانادا به روزنامه های کانادایی گفته اند که طبق قوانین کانادا تنها ایرانیان می توانند در اماکن دیپلماتیک ایران رای دهند و به دلیل بسته بودن اماکن دیپلماتیک ایران در کانادا، قوانین کشور کانادا اجازه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران به شکل دیگری را در این کشور نمی دهد.

روابط سیاسی ایران و کانادا در اواخر تابستان سال 2012 و از سوی دولت محافظه کار وقت استفان هارپر قطع شد و دیپلمات های دو کشور به کشورهایشان بازگشتند.

علی رغم به روی کار آمدن دولت جدید لیبرال کانادا در نوامبر 2015، هنوز روابط سیاسی ایران و کانادا به رغم ابراز تمایل دولت لیبرال “جاستین ترودو ” از سر گرفته نشده است.

دیپلمات های دو کشور در خلال سال های 2016 و 2017 سه مرتبه در سوییس و نیویورک با یکدیگر ملاقات کرده و درباره از سرگیری روابط سیاسی گفت و گو کرده اند، اما هنوز رابطه سیاسی از سرگرفته نشده و سفارت خانه ها در پایتخت های دو کشور بازگشایی نشده است.

یک منبع آگاه دولت کانادا گفته است، درخواست دولت ایران برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران در کانادا، دیر به دولت کانادا ارایه شده است و در فرصت محدود باقی مانده عملا امکان تحقق چنین درخواستی نیست.

محمدجواد ظریف : برای رأی دادن به آمریکا بروید

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز چهارشنبه اعلام کرد که اخذ رأی از ایرانیان ساکن کانادا در خاک این کشور امکان‌پذیر نیست.

وی گفت: «بر اساس مقررات کانادا، رأی‌گیری باید در اماکن دیپلماتیک صورت گیرد و به این دلیل که ما حضور دیپلماتیک در کانادا نداریم، صندوق اخذ رأی در این کشور وجود ندارد».

آقای ظریف با بیان اینکه برای انتخابات پیش رو صندوق‌های متعددی در شهرهای مختلف آمریکا در نظر گرفته شده است، از ایرانیان مقیم کانادا خواست برای رأی دادن به آمریکا بروند.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

۴۲ تن در شمال ایران به اتهام شیطان پرستی دستگیر شدند

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »  محمدصادق اکبری رئیس کل دادگستری مازندران گفته است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن