خانه / در حاشیه / اول خرداد هفتادمین سالروز شهادت قهرمان ملی‌ تورکان آزربایجان «فریدون ابراهیمی » دادگر سر به دار

اول خرداد هفتادمین سالروز شهادت قهرمان ملی‌ تورکان آزربایجان «فریدون ابراهیمی » دادگر سر به دار

:صبح روز اول خرداد، در خیابان ستارخان تبریز، جلوی باغ گلستان، مردی با گامهای استوار به طرف چوبه دار رفت. وقتی به چوبه اعدام رسید، نگاهی پر از نفرت به رژیم اشغالگر ایرانی‌انداخت و به آنها فرمان داد: «طناب را به گردنم بیاندازید».
شهید : فریدون ابراهیمی

تولد : ۲۹ آبان۱۲۹۷

شهادت : اول خرداد۱۳۲۶

دقایقی بعد ؛ زیر اولین انوار آفتاب، که می دمید؛ ستاره ای دیگر در آسمان رزم تورکان آزربایجان جاویدان می شد: فریدون ابراهیمی .

فرزند برومند آذربایجان، عضو کمیته مرکزی فرقه دموکرات آذربایجان، نماینده مجلس ملی آذربایجان، دادستان کل آزربایجان در دوران حکومت ملی آزربایجان، بود.فریدون در ۲۹ آبانماه ۱۲۹۷ در شهر آستارا آزربایجان جنوبی متولد شد. پدرش غنی ابراهیمی از روشنفکران دوران خود بود، که در سال ۱۲۹۷ پس از تشکیل فرقه عدالت در رشت ، به رهبری میرزا محمد آخوندزاده (سیروس)مبادرت به تاسیس تشکیلات فرقه عدالت در آستارا کرد. وی در تیرماه ۱۲۹۹ ، پس از شرکت در اولین کنگره فرقه عدالت در شهر انزلی بنیانگذاری تشکیلات این حزب را در آستارا پایه گذاری کرد.

فریدون ابراهیمی در سال ۱۳۲۰ ، زمانی که در دانشکده حقوق دانشگاه تهران مشغول تحصیل بود، در جنبش دانشجویی شرکت فعال و موثر داشت. وی فعالیت های ادبی خود را از سالهای اول ورود به دانشگاه آغاز و بزودی شروع به نوشتن مقالات سیاسی کرد.

در سال ۱۳۲۲ ؛ پس از تاسیس روزنامه آژیر ، توسط سید جعفر پیشه وری ، شروع به همکاری با این روزنامه کرد و در همین سال به عضویت هیئت تحریریه درآمد. فریدون در مقاله های خود به افشای اشغالگری ایرانی ,امپریالیسم ایرانی و سرسپردگان داخلی آن و تاریخ ملی‌ تورکان آزربایجان می پرداخت. وی همزمان با فعالیت در روزنامه آژیر مقالاتی نیز برای درج در نشریات روزنامه “رهبر” روزنامه ضد فاشیستی “مردم” ، روزنامه “ظفر” ارگان رسمی شورای متحده مرکزی اتحادیه های کارگران و زحمتکشان و سایر مطبوعات مترقی به چاپ می رسید. در آذربایجان نیز با روزنامه های “خاور نو”، “آذربایجان” و سایر مطبوعات دموکراتیک همکاری می کرد و مقالات زیادی در تحلیل مسائل اجتماعی و سیاسی روز می نوشت.

فریدون ابراهیمی در خرداد ماه ۱۳۲۴ در رشته حقوق سیاسی فارغ التحصیل شد. وی علاوه بر زبان مادری تورکی آزربایجان، به زبانهای فارسی ، فرانسه و عربی تسلط کامل داشت. در این زمان از طرف وزارت امور خارجه و روزنامه اطلاعات بارها به او پیشنهاد همکاری می شد. ولی او که خدمت به ملت تورک آزربایجان را وظیفه اصلی خویش میدانست، پیشنهادهای مذکور را رد کرد و به سرزمین زادگاهش آذربایجان برگشت.

۳ شهریور ماه ۱۳۲۴ فراخوان ۱۲ ماده ای فرقه دموکرات آذربایجان منتشر شد. در این اعلامیه از ملت تورک آزربایجان دعوت شده بود که برای مبارزه در راه آزادی و رهایی از اشغال و استعمار فارس با هم متحد شوند. این فراخوان مورد استقبال ملت تورک قرار گرفت.

در ۱۴ شهریورماه ۱۳۲۴، روزنامه “آذربایجان”، ارگان رسمی فرقه دموکرات آذربایجان منتشر شد. فریدون ابراهیمی در این زمان شروع به همکاری با “آذربایجان” کرد. . مقالات فريدون درباره تاريخ تمدن آذربايجان نقش مهمی در بيداری حس غرور ملی ملت تورک داشت. فريدون ابراهيمی در اولين کنگره فرقه دموکرات آذربايجان، که در ۹ مهرماه ۱۳۲۴،با شرکت ۲۳۷ نفر از نمايندگان ترکان آزربایجان جنوبی در تبريز تشکيل گرديد، شرکت داشت. پس از تشکيل مجلس مؤسسان ، هيئت حکومت ملی ترکان آزربایجان جنوبی ، که از ۳۹ نفر تشکيل می شد و سيد جعفر پيشه وری در رأس آن قرار داشت، تعيين گرديد. فريدون ابراهيمی بعد ار پیروزی انقلاب ۲۱ آذر ۱۳۲۴ و انتخابات مردمی و دموکراتیک با شرکت ۸۰٪ملت تورک درآزربایجان جنوبی به عنوان نماینده مجلس و دادستان کل کابینه دولت آزربایجان جنوبی منصوب شد.
فریدون ابراهیمی، یکی از همان نخبه های سیاسی و اجتماعی بود ، که در تدوین تئوری های مدرن مبارزات ملی و ترمیم عزت ملی در آزربایجان، نقش به سزایی ایفا کرد. دغدغه های ملی او، در زندگی شخصی و اجتماعی اش در واقع نقطه ی عطفی آشکار در شکل گیری رشد سیاسی و مبارزاتی وی بود.

یادش گرامی
راهش پر رهرو.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

نوید افکاری اعدام شد

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق » حسن یونسی، وکیل خانواده افکاری، به نقل از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن