خانه / ایران / اهدا کتاب تورکی به کودکان در برخی مدارس و مٶسسات آموزشی در خوی

اهدا کتاب تورکی به کودکان در برخی مدارس و مٶسسات آموزشی در خوی

به گزارش منابع محلی فعالین مدنی در خوی دیروز چهارشنبه مهر ۱۳۹٨ با حضور در برخی مدارس و مٶسسات آموزشی این شهر اقدام به پخش کتاب تورکی بین دانش‌آموزان کردند.

توزیع کتاب تورکی در سالهای اخیر با عنوان ” هر دانش آموز تورک یک کتاب تورکی “در شهرهای مختلف آذربایجان دنبال شده است.

سال گذشته توزیع ۶۰ روزه کتاب تورکی از سوی فعالین مدنی اردبیل بین مدارس این شهر مورد توجه و کارشناسی بسیاری از رسانه‌های داخل و خارج ایران قرار گرفت.

کمپین ” هر دانش‌آموز تورک یک کتاب تورکی ” حرکت فرهنگی و اعتراضی علیه ممنوعیت زبان تورکی در مدارس ایران بشمار آمده و عمدتا تمرکز آن به روزها و هفته‌های آغازین سال تحصیلی جدید بوده است.

دولت مرکزی ایران تاکنون نه تنها اجازه تحصیل به زبان مادری غیرفارسها ( بجز ارامنه ) در ایران را نمی‌دهد که حتی مخالف آموزش برخی زبانهای مادری بالاخص زبان تورکی درمدارس این کشور بوده است.

اقلیت چند صدهزار نفری ارامنه در ایران زیر نظر وزارت و آموزش‌پرورش این کشور بصورت کامل از حقوق زبانی خود در سیستم آموزشی فرزندانشان بهره‌مند هستند.

دولت مرکزی همچنین از سالهای گذشته آموزش زبان کردی در مدارس چندین شهر کرد نشین را آغاز کرده است.

اعتراض به ممنوعیت زبان تورکی در مدارس ایران تاکنون باعث دستگیری صدها فعال مدنی و صدور حبس‌های بسیاری علیه فعالین تورک شده است.

طرفداران تیم تراختور آذربایجان با سازماندهی کانال هواداران ” تیراختور” همواره در دقیقه ۱۵ بازی با شعار و درخواست “مدرسه به زبان تورکی”علیه تبعیض زبانی در ایران اعتراض خود را به نمایش گذاشته‌اند.

دقیقه ۱۵ یادآور اصل ۱۵ قانون اساسی ایران بوده که آموزش زبان مادری دراین کشور را تبیین کرده است.
آیت‌الله بهشتی زمان تصویب و در تفسیر این قانون مستند کرده که دولت مرکزی موظف و مجاب به چاپ و تعلیم کتاب زبان مادری اتنیک‌ها در ایران خواهد شد. وظیفه‌ای که از سوی حکومت مرکزی همواره با مقاومت سخت روبرو شده است.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن