خانه / ایران / انجمن علمی روان‌پزشکان ایران : از هر چهار ایرانی یک نفر اختلال روانی دارد

انجمن علمی روان‌پزشکان ایران : از هر چهار ایرانی یک نفر اختلال روانی دارد

یک عضو انجمن علمی روان‌پزشکان ایران با استناد به آمار وزارت بهداشت این کشور گفت که از هر چهار ایرانی یک نفر مبتلا به اختلالات روانی در گستره خفیف تا شدید است.

حسن فلاح‌پور، روانپزشک و عضو انجمن علمی روان‌پزشکان ایران گفت: « بر اساس آخرین تحقیقات وزارت بهداشت، شیوع اختلالات روان بین افراد 15 تا 65 سال بدون احتساب اختلالات شخصیتی، 24 درصد است.»

فلاح‌پور افزود: « بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت، مفهوم سلامتی شامل رفاه و آسایش جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است و صرف نبود بیماری جسمی نمی‌تواند به معنای سلامتی کامل باشد؛ چه بسا افرادی باشند که از نظر جسمی سالم هستند ولی از سلامت کامل برخوردار نیستند.»

پیش از این نیز رئیس سازمان بهزیستی ایران اختلالات روانی را یکی از معضلات جامعه ایران خوانده و گفته بود که 25درصد افراد جامعه با اختلالات روانی دست به گریبان هستند.

در همین رابطه رئیس سازمان نظام روان‌شناسی وضعیت روانی جامعه ایران را خوب ندانسته بود. عباسعلی اللهیاری درباره با عدم ارائه آمار دقیق از اختلالات روانی در کشور توسط سازمان نظام روان‌شناسی به خبرگزاری ایلنا گفته بود: متاسفانه از وضعیت روانی جامعه و بیماران روانی مطالعه‌ دقیقی نداریم و آمارهای 20 تا 30 درصدی که اعلام می‌شود بر اساس یک متدولوژی علمی و دقیق تحقیقاتی انجام نشده است اما عملا متوجه این هستیم که وضع روانی جامعه خوب نیست.

رئیس سازمان نظام روان‌شناسی ایران با انتقاد از وضعیت موجود گفته بود: آنچه که در جامعه شاهد هستیم؛ وضعیت عصبی مردم به هم ریخته و کاهش شاخص بردباری اجتماعی است به طوری که طبق آمارهای اعلام شده جهانی کشور ایران 4 رتبه در بین کشورهای جهان در شاخص بردباری اجتماعی افت کرده است.

به گفته اللهیاری شاخص رنج بشری در ایران طبق تحقیقاتی که در سال‌های گذشته انجام شده، 90 درصد اعلام شده است، گفت: «این به معنی است که 90 درصد مردم ایران برای امرار معاش زندگی استرس دارند.»

درباره همین موضوع رییس سازمان پزشکی قانونی کشور نیز از خودکشی 4020 نفر در سال 1394 خبر داد. باشگاه خبرنگاران جوان گزارش کرد آمار خودکشی در سال 1395 نسبت به سال 1394 دو برابر افزایش یافته است. پایگاه خبری تابناک نیز به نقل از وزیر دادگستری ایران گزارش داده است، تعداد پرونده‌های وارد شده به قوه قضائیه در سال 94 بالغ بر 14 میلیون و 621 هزار و 945 فقره بوده است.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

نوید افکاری اعدام شد

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق » حسن یونسی، وکیل خانواده افکاری، به نقل از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن