خانه / ایران / انتقال آب وان ترکیه به دریاچه اورمیه وارد فاز مطالعاتی شد

انتقال آب وان ترکیه به دریاچه اورمیه وارد فاز مطالعاتی شد

به گزارش یول‌پرس، فرهاد سرخوش با بیان اینکه در سالهای گذشته این طرح در مرحله بررسی بود اظهارداشت: انتقال آب به دریاچه اورمیه یکی از اقدامات اساسی ستاد بوده و در حال حاضر انتقال آب از «کانی سیب» به دریاچه اورمیه در حال اجراست.

وی با بیان اینکه بخشی از مطالعات این طرح صورت گرفته و در حال تکمیل است عنوان کرد: مطالعات بخش بیولوژیکی این پروژه در حال انجام است که در صورت مثبت بودن نتایج آن وارد مذاکره با ترکیه خواهیم شد.

مدیر استانی ستاد احیای دریاچه اورمیه از تهیه نقشه کاداستر حوضه دریاچه اورمیه خبر داد و عنوان کرد: در سه سال اخیر، در سطح ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی ۹ شهرستان حوضه دریاچه اورمیه، نقشه کاداستر تهیه شد.

سرخوش با بیان اینکه اجرای عملیات تهیه نقشه کاداستر اراضی کشاورزی حوضه آبریز دریاچه اورمیه با اعتبار مصوب ۳۱۰ میلیارد و تخصیص ۱۱۸ میلیارد ریال ادامه دارد افزود: عملیات تهیه نقشه کاداستر اراضی کشاورزی استان تا پایان سال گذشته ۴۴ دصد پیشرفت دارد.

۱۷هزار هکتار ارضای کشاورزیحوضه دریاچه ارومیه به آبیاری نوین مجهز می شود

به گفته مدیر استانی ستاد احیای دریاچه اورمیه تهیه و اجرای نقشه کاداستر اراضی در اراضی زراعی و باغی در سطح ۳۰۰ هزار هکتار در شهرستانهای حوضه آبریزدریاچه اورمیه منجر به یکپارچه سازی، سرمایه گذاری مفید، ایجاد بانک اطلاعات کشاورزی و اراضی باغی شامل (میزان سطح، موقعیت، پراکندگی، نوع مالکیت و منابع آب اراضی) برنامه‌های اساسی و اولویت دار و کمک به کنترل و کاهش مصرف آب بخش کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه اورمیه خواهد شد.

سرخوش در خصوص روند اجرای طرح آبیاری تحت فشار در استان گفت: مقرر است ۱۷ هزار هکتار از اراضی کشاورزی حوضه آبریز دریاچه اورمیه به سامانه آبیاری تحت فشار تجهیز شود که این طرح تاکنون در سطح حوضه ۶ هزار ۵۰۶ هکتار اجرا شده است.

وی اضافه کرد: این طرح برای ارتقای راندمان آبیاری از ۴۰ درصد فعلی به ۹۰ درصد در راستای کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب دربخش کشاورزی حوضه آبریز دریاچه اورمیه اجرا می‌شود وبا آبیاری قطرهای به نسبت آبیاری به روش سنتی به مقدار زیادی در مصرف آب صرفه جویی می‌شود.

مدیر استانی ستاد احیای دریاچه اورمیه بیان کرد: این در حالی است که آبیاری قطرهای بدلیل صرفه جویی در مصرف آب و امکان آبیاری در اراضی شیبدار بدون نیاز داشتن به تسطیح و جلوگیری از جریان سطحی آب و فرسایش خاک ومحافظت از گیاه در مقابل یخبندان ناشی از سرمای زودرس می‌تواند به عنوان یک راهبرد اصولی در حوضه کشاورزی استفاده شود.

۳۲۵۶هکتار از زمین های کشورهای مجهز به شبکه آبیاری فرعی و زهکشی شده اند

سرخوش خاطرنشان کرد: راندمان بالای مصرف آب تا ۹۰ درصد و افزایش رشد گیاه و عملکرد آن، کاهش هزینه در آبیاری و همچنین دقت بالای آن در مقدارآبی که به طور متناوب در اختیار گیاه قرار می‌گیرد و کاهش علفهای هرز و سرانجام مدیریت صحیح از منابع موجود از مزایای روش آبیاری قطره‌ای است.

مدیر استانی ستاد احیای دریاچه اورمیه با بیان اینکه در ۳ سال گذشته در مجموع ۴۱۴ کیلومتر عملیات انتقال آب با لوله پلی اتیلن به اجرا درآمده است افزود: در مواردی که انتقال آب از منبع تأمین تا محل مصرف (مزرعه) توسط کانال‌های سنتی خاکی انجام می‌پذیرد تلفات آب از طریق تبخیر و نفوذ در بستر نهر به میزان تقریبی ۴۰ تا ۵۰ درصداتفاق می افتد.

سرخوش با بیان اینکه با اجرای این طرح راندمان انتقال از مقدار فعلی به حدود ۱۰۰ درصد افزایش می‌یابد گفت: در سه سال گذشته شبکه فرعی آبیاری و زهکشی برای سه هزار ۲۵۶ هکتار از زمین‌های کشاورزی پایاب سدها اجرا شده است بالغ بر ۷۰۷ میلیارد ریال تخصیص یافته و در حال هزینه کرد است.

وی ارتقای کارایی و راندمان شبکه‌های نیمه مدرن موجود، تغییر روش آبیاری از ثقلی و کانال به آبیاری تحت فشار، کاهش مصرف آب در شبکه‌های سنتی و نیمه مدرن به میزان ۳۵ تا ۴۰ درصدرت از اهداف طرح برشمرد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

زلزله در آذربایجان‌غربی

زمین لرزه ای به بزرگی ۴.۹ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۲۱ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن