خانه / ایران / افزایش آمار بیکاران در ایران

افزایش آمار بیکاران در ایران

اعتقاد! خامنه‌ای

خامنه‌ای در پیام نوروزی سال ۹۶ که انتخابات! را در چشم انداز می‌دید،  خواست خود را همدرد!  مردم نشان دهد و از سختیهایی که بر مردم می‌گذرد گفت: «تلخی‌ها و سختی‌‌ها عمدتاً مربوط به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم است؛ طبقات متوسط و ضعیف در طول سال درگیر این مشکلات بودند و همچنان هستند؛ چون از وضع مردم مطلع هستم، لذا تلخی را با همه‌ی وجود حس می‌کنم؛ تلخی کام مردم، بخصوص مردم ضعیف و فرودست و طبقات ضعیف که مربوط به مسائل اقتصادی و مشکلات اقتصادی است، مثل گرانی، مثل بیکاری، مثل آسیب‌های اجتماعی که آنها هم عمدتاً منشأ اقتصادی دارند؛ مثل تبعیض‌ها و نابرابری‌ها. »[به عنوان نمونه: خامنه ای و گورزادی شعار سال]
خامنه‌ای تابلوی در هم شکسته‌یی از وضعیت نظام خود، ترسیم کرد.  با این همه خامنه ای از شعارش کوتاه نیامد و آنرا برای سال جدید اعلام می‌کند: «اقتصاد مقاومتی: تولید – اشتغال»، خامنه ای می‌افزاید: به اعتقاد من «نقطه‌ی کلیدی عبارت است از تولید، تولید داخلی؛ و اشتغال و عمدتا اشتغال جوانان»

بیکاری
اما با تابلوی در هم شکسته‌یی که روبروی نظام بود بعید به نظر می‌رسید اشتغالی برای مردم فراهم شود.
 پیشتر از خامنه‌ای، نیشابوری سخنگوی «حزب اسلامی کار» پیش بینی دیگری کرده بود: «قطعا در شش ماهه اول سال ۹۶ تغییری در زمینه اشتغال زایی نخواهیم داشت». [پولم را بده! حداقل دستمزد سال۹۶!] گویا پیش بینی نیشابوری در نقطه مقابل خامنه‌ای درست از کار درآمد و ایجاد اشتغال خامنه‌ای در حد شعار باقی ماند. روحانی هم که در آستانه انتخابات نظام همواره شعار  «بهبود وضعیت اقتصادی» و ایجاد اشتغال را به عنوان یک اهرم فشار علیه جناح خامنه‌ای به کار می‌برد، در زمینه ایجاد اشتغال به خامنه‌ای پیوست.

افزایش
مهر در تاریخ ۱۶ تیر با انتشار مطلبی تحت عنوان «۱۶۳هزار نفر به بیکاران اضافه شد/ رشد۰.۵درصدی بیکاری ۱۵تا۲۹ساله‌ها» شکست شعار خامنه‌ای و روحانی را نمایش داد. 
مهر نوشت«تحلیل وضعیت بازار کار در سه ماه نخست سال جاری، حاکی از افزایش ۱۶۳ هزار و ۵۷۵ نفری جمعیت بیکار دارد». ادعای مهر در حالی است که افرادی با یک ساعت کار در هفته، در نظام ولایت فقیه شاغل محسوب می‌شوند و افراد زیر ۱۸ سال نیز به کار گمارده می‌شوند.

ترس  
ترس از پیوستن به خیل بیکاران، شاغلان نوجوان! را نیز مجبور به پذیرش سختیهای دیگری کرده است. مهر می‌نویسد: «بررسی سهم شاغلان بالای پانزده سال با ساعات کار معمول ۴۹ ساعت و بیشتر، نشان می‌دهد ۴۰.۹ درصد شاغلان کل کشور به طور معمول بیش از ۴۹ ساعت در هفته کار می‌کنند؛ بنابراین سهم زیادی از شاغلان بیش‌تر از میزان استاندارد در هفته کار می‌کنند.» در این ورطه نیز نسبت به زمستان سال ۹۵ شاهد رشد دو و نیم درصدی هستیم.

«شاغلان ۱۰ ساله»!
معضل بیکاری فقط مشمول بزرگسالان نمی‌شود. در نظام ولایت فقیه به طور رسمی و با ارائه آمار از سوی مرکز آمار ایران، با پدیده شاغلان ۱۰ ساله به بالا روبرو هستیم گزارش مهر می‌نویسد: «نگاهی تحلیلی به آمار نیروی کار که اخیرا از سوی مرکز آمار ایران برای بهار امسال ۱۲.۶ درصد اعلام شد، نشان می‌دهد، جمعیت افراد بیکار در سن کار (۱۰ ساله و بیشتر) از ۳ میلیون و ۲۰۳ هزار و ۳۹۸ نفر در پایان سال ۹۵ به ۳ میلیون و ۳۶۶ هزار و ۹۷۳ نفر در بهار ۹۶ افرایش یافت به عبارتی در ۳ ماهه نخست امسال ۱۶۳ هزار و ۵۷۵ نفر به جمعیت بیکار کشور افزوده شدند.» بدین ترتیب به طور رسمی بر پدیده شوم کودکان کار سرپوش گذاشته می‌شود.

قاچاق کالا 
می‌توان گفت افزایش بیکاری در کشور در ارتباط مستقیم با قاچاق کالا قرار دارد. حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون قضایی! مجلس! روز سه‌شنبه ۱۳تیر گفت: «افزایش چشم‌گیر آمار قاچاق کالا و ارز در کشور، اقتصاد را با بحران و خطرات جدی مواجه کرده است، طوری‌که کالاهای خارجی کل بازار کشور را احاطه کرده است. با آثاری که قاچاق به‌جای گذاشته است، روزبه‌روز شاهد تعطیلی کارخانه‌ها و بیکاری افراد بیشتری می‌باشیم و می‌توان گفت که آمار قاچاق نسبت به سال گذشته افزایش یافته است و بیش از ۷۰درصد کالاهای قاچاق و گران‌قیمت از مجاری قانونی و رسمی که گمرکات باشند وارد کشور می‌شود.
هنگامی که ما از قاچاق در کشور صحبت می‌کنیم منظور افرادی نیستند که از کوه‌ها در شهرهای مرزی کالای قاچاق وارد کشور می‌کنند بلکه کسانی‌اند که از طریق مبادی رسمی کشور و به‌صورت سازمان‌یافته و حساب شده از طریق نفوذی که دارند کالاهای گران‌قیمتی از قبیل خودروهای لوکس وارد کشور می‌کنند.» نوروزی تمام ماجرای پشت بیکاری کارگران را می‌گوید اما از بردن یک نام که پشت ماجرای قاچاق سیستماتیک است، امتناع می‌ورزد؛ سپاه

اخراجی
رشد روزافزون آمار بیکاران در کشور، با هزینه‌های سرسام آوری که خرج پروژه موشکی حکومت و دخالتش در کشورهای دیگر می‌شود، عجین شده است. پنجشنبه ۱۵تیر۹۶ کودکان ۳ تا ۱۰ ساله گروهی از کارکنان شرکت مخابرات استان لرستان که در هفته های گذشته  اخراج شده بودند، دست نوشته هایی مبنی بر «بازگشت فوری پرسنل اخراجی به کار» برای پدرانشان افراشتند. فریاد تظلم خواهی و گرفتن حق بیکاران به زودی یقه حکومت را خواهد گرفت.

منبع: ایران آزادی

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن