خانه / بین الملل / افتتاح کارخانه صنایع نظامی دفاعی آذربایجان شمالی

افتتاح کارخانه صنایع نظامی دفاعی آذربایجان شمالی

جمعه 23 ژوئن، الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان شمالی مرکز نظامی- صنعتی اتحادیه تولید “شرق” وزارت صنایع دفاع، واقع در شهر شیروان را جهت تولید تجهیزات نظامی و 4 نوع نارنجک‌های دستی ضد تانک افتتاح نمود. این مرکز نظامی-اقتصادی نیاز آذربایجان شمالی به سلاح‌های خارجی را کاهش می‌دهد. همچنین باکو جنگ اطلاعاتی با ارمنستان اشغالگر نیز را تقویت می‌کند. جنگ اطلاعاتی با انقلاب اطلاعات ظهور پیدا کرده است. این انقلاب به دلیل دامنه وسیع و تأثیرات گسترده آن می‌تواند سبک نوینی از جنگ را ارائه بدهد.

هدف اصلی از افتتاح این کارخانه تولید تانک و توپخانه‌های مدرن و همچنین تجهیزات ایمنی پیشرفته و تجهیزات زره پوش سبک با فن آوری های نوین جنگی است. علاوه بر این، در مناطق آزاد جنگی و برای از بین بردن سنگر نیروهای دشمن، 4 نوع نارنجک ضد تانک ترمودینامیک تولید خواهد شد.

 

این مهمات در فاصله 700 متری، توانایی از بین بردن تانک‌های زره پوش دشمن باسرنشینان آن را دارند. ظرفیت تولید سالانه این کارخانه تا 20 هزار پرتاب اسلحه جنگی متغیر است که برحسب نیاز تولید خواهد شد و همچنین این محصولات نظامی در آینده نزدیک صادر نیز خواهند شد. رئیس جمهور آذربایجان شمالی با آرزوی موفقیت برای کارکنان این کارخانه، این مرکز نظامی – اقتصادی و دفاعی را راه اندازی کرده است.

 

بدون شک این یک خبری وحشتناک برای ارمنستان اشغالگر است، زیرا ارامنه چندی است برای ایجاد یک کارخانه نظامی- صنعتی در تلاش هستند. هرچند که منابع قانونی نیز تصویب کنند، اما منابع محدود و فقر مالی و اقتصادی این اجازه را به ارمنستان اشغالگر نمی‌دهد. روسیه ارمنستان اشغالگر را در وابستگی خود نگه داشته است تا جایی که پروژه‌های ماهواره‌ای خود را بدون روسیه نمی‌تواند عملی سازد.

 

ولی آذربایجان شمالی مثل ارمنستان اشغالگر نیست، آذربایجان با منابع طبیعی، امکانات اقتصادی و با کمک ملت خود در جهت رشد صنایع دفاعی به پیشرفت ادامه می‌دهد. صنایع ملی دفاعی آذربایجان با در نظر گرفتن احتمال جنگ، اقدام به تاسیس چنین کارخانه‌ای نمود؛ حتی اگر هم، جنگی رخ ندهد، در برابر دشمن در میز مذاکره نیز یک عامل و فاکتور روانی مهمی است و در نهایت جزوی از صادرات می‌شود که بر بودجه ارزی این کشور می‌افزاید. همزمان باکو در زمینه اطلاعات نیز با ارمنستان همچنان در جنگ است. مسلماً؛ در دوران نوین تبلیغات، جنگ اطلاعاتی نیز مانند پیروزی نظامی و دیپلماتیک از اهمیت بیشتری برخوردار است. بخصوص در مقابل متحد و طرفدار اصلی ارمنستان اشغالگر، روسیه که در اشغال قره‌باغ نقش مهمی را بازی می‌کند. برای این منظور، همکاری با رسانه‌ها با امکان تأثیر چهره‌های سیاسی شناخته شده، بسیار مهم است. البته که در این راه، آذربایجان هیچ خساستی به خرج نخواهد داد، چون‌که در نهایت آذربایجان با سربلندی به قره‌باغ دست خواهد یافت.

 

 

عامل اقتصادی مهمترین نقش در تامین تجهیزات دفاعی دارد:

 

البته قدرت هر دولت، در درجه اول توسط قدرت اقتصادی و نظامی آن ارزیابی می‌شود. عامل اقتصادی بیشتر تعیین کننده است، چراکه برای داشتن ارتش قدرتمند نیازمند اقتصادی قوی است. با توجه به اینکه سال‌هاست 20% اراضی آذربایجان “شمالی” تحت اشغال ارمنستان اشغالگر است، به دلیل نیاز به عوامل نظامی، عامل اقتصادی برای آذربایجان شمالی سه برابر بیشتر اهمیت یافته است.

 

این نیز روشن است که، کشوری که از لحاظ نظامی قدرتمند است باید از لحاظ صنعت نظامی نیز قدرتمند باشد تا جایی که بتواند به‌جای واردات اسلحه، صادر کننده آن باشد. بر خلاف ارمنستان اشغالگر، آذربایجان شمالی در سال‌های اخیر موفقیت‌های قابل توجهی را کسب کرده و می‌کند. این به این معنی است که وابستگی آذربایجان شمالی به سلاح‌های خارجی در حال کاهش است و به‌نوبه خود برای جمهوری آذربایجان شمالی که در حالت آماده باش برای جنگ است، بسیار مهم می‌باشد.

 

باکو بخصوص با کشور برادر خود ترکیه و با کشورهای دیگری همچون اسرائیل و پاکستان همکاری نظامی و فنی خود را هر سال تعمیق و توسعه داده است. برخی از این سلاح‌های جنگی مدرن،سلاح‌های کوچک در حال تولیدی است که می‌توان به‌عنوان مثال به هواپیماهای بدون سرنشین “Zərbə” اشاره کرد که کابوس دشمن “ارمنستان اشغالگر” است.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن