خانه / بین الملل / اسپانیا هدف دو حملۀ تروریستی قرار گرفت

اسپانیا هدف دو حملۀ تروریستی قرار گرفت

اسپانیا هدف دو حملۀ تروریستی قرار گرفت؛ در این دو تهاجم حداقل ١٤ تن کشته و نزدیک به ۱۱۰ نفر زخمی شدند

در حملۀ نخست در بارسلون، یک کامیونت سفید اندکی پیش از ساعت ۱۷ روز پنجشنبه ۱۷ اوت/ ۲۶ مرداد، به جمعیّت فراوانی که در خیابان «رامبلا» در رفت و آمد بود تهاجم برد و حداقل ۱۳ کشته و بیش از ۱۰۰ زخمی برجای گذاشت. گروه «دولت اسلامی» اندکی بعد با انتشار اطلاعیه‌ای توسط خبرگزاری خود، اعماق، بر روی شبکۀ تلگرام، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت. حملۀ دوم در حوالی نیمه شب در بندر تفریحی کمبریلز در ۱۲۰ کیلومتری جنوب اسپانیا رخ داد. در این حمله یک اتوموبیل سواری در برخورد با جمعیت ۷ تن و از جمله یک مامور پلیس را زخمی کرد. کلیۀ سرنشینان این خودرو توسط ماموران پلیس کشته شدند.

در بارسلون، دقایقی پیش از ساعت ۵ بعدازظهر یک کامیونتِ سفید رنگ در پُررفت و آمدترین خیابان شهر به مردم هجوم برد و پس از زیر گرفتن شمار بسیاری متوقف شد و رانندۀ آن بگفتۀ شاهدان عینی با شتاب از محل گریخت. پلیس بارسلون که بسرعت در محل حاضر شده بود، کلیۀ راه های منتهی به این خیابان را بست و یک منطقۀ ممنوعه امنیتی برقرار کرد.

هر چند در ابتدا مقامات مسئول در بارۀ ماهیّت این «حادثه» بسیار محتاط به نظر می رسیدند، امّا پلیس با تحقیقات خود ساعتی بعد، از حمله‌ای عامدانه و تروریستی برای برجای گذاشتن قربانیان هر چه بیشتر سخن گفت. بگفتۀ مقامات دولت ایالتی کاتالونیا شمار افرادی که در این حادثه جان خود را از دست داده‌اند ممکن است از ۱۳ نفر فراتر رود زیرا وضعیّت سلامتی حداقل ۱۵ تن از یکصد زخمی بر جای مانده «بسیار وخیم» ارزیابی شده است. قربانیان این حمله از ۱۸ ملیت مختلف تشکیل شده اند. بگزارش وزارت امور خارجۀ فرانسه در میان زخمی‌ها ۲۶ فرانسوی وجود دارد که ۱۱ تن از آنان «بشدت زخمی» شده‌اند. وزیر امور خارجۀ فرانسه امروز در بارسلون از زخمی‌ها دیدار می‌کند.

رئیس پلیس شهر، ژوزف لوئیس تراپِرو، چند ساعت پس از این حمله، اعلام کرد دو تن در پی این حادثه دستگیر شده‌اند و تاکید کرد که هیچیک از آنها رانندۀ کامیونت مهاجم نبوده است. یکی از این دو دارای ملیّت مراکشی است و فرد دوم در «ملیلیه»، سرزمین کوچک اسپانیا در خاک افریقا، بدنیا آمده است. مقامات انتظامی همچنین اعلام کردند که اتوموبیل دیگری را که در همین رابطه جستجو می کردند، در یکصد کیلومتری شمال بارسلون یافته‌اند.

رئیس پلیس کاتالونیا پنجشنبه شب گفت که بر اساس شواهد بدست آمده، تهاجم بارسلون و انفجاری که شب پیش از آن در خانه ای در الکانار واقع در ۲۰۰ کیلومتری جنوب بارسلون رخ داد بیکدیگر ارتباط داشته‌اند. از نظر پلیس، انفجار اتفاقی مواد منفجره که برای ارتکاب یک حمله تدارک دیده شده بود، احتمالاً برنامۀ آنها را تغییر داده ایت. در آن انفجار یک تن کشته شد و یک نفر دیگر دستگیر گردید.

 

چند ساعت پس از این حمله، در حوالی نیمه شب، ماموران پلیس در شهر کمبریلز در ۱۲۰ کیلومتری جنوب اسپانیا بسوی یک اتوموبیلِ سواری که در خیابان ساحلی این بندر تفریحی با شتاب به جمعیت در حال رفت و آمد یورش برده بود تیراندازی کرده و کلیۀ ۵ سرنشین آنرا کشتند. بر اثر این تهاجم  یک نفر که بشدت زخمی و حال او وخیم گزارش شده بود صبح جمعه درگذشت. در این حادثه ٦ تن دیگر و از جمله یک مامور پلیس نیز زخمی شدند. سخنگوی پلیس ایالتی کاتالونیا ساعتی پس از این حادثه اعلام کرد که برخی از سرنشینان اتوموبیل دارای کمربندهای انفجاری بوده‌اند. پلیس همچنین اعلام کرد که میان این رویداد و تهاجم بارسلون «ارتباط وجود دارد».

پیام‌های همدردی و همبستگی فراوانی از سراسر جهان بسوی اسپانیا ارسال شده است.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن